Pri pohľade na takmer deväťminútové video z Fínska sa človek neubráni hneď niekoľkým dojmom. Tým prvým je asi obdiv, ako dnes YouTube, respektíve jeho komunita dokázala zotrieť rozdiely medzi televíznou zábavou, realitou a videami nakrúcanými v „súkromných“ podmienkach. Prvé zábery tamojšej zimnej krajiny sú skoro poetické.

Pochopiteľne ústrednou témou tohto krátkeho filmu je niečo iné. A popravde, nemusí sa vám to páčiť. Nemáme radi umelé zvýhodňovanie elektrického pohonu, tvrdenie, že sú to „čisté autá“, dotácie, ktoré pokrivujú trh, lenže... Stále to je technika, ktorá je nám svojim spôsobom blízka, uznávame, že má i svoje výhody a rešpektujeme, ak niekomu táto forma dopravy vyhovuje. A aj preto sa musíme pýtať, prečo ničiť niečo, čo sa dá ešte nejako využiť.

V prípade Tesly Model S z roku 2013 je to samozrejme otázka do debaty. Jej majiteľ Tuomas Katainen s ňou začal mať problémy, auto vyhadzovalo chyby a nakoniec skončilo po odtiahnutí v značkovom servisnom stredisku. Pri prehliadke technici zistili, že batéria osem rokov starého elektromobilu musí byť vymenená, a pretože záruka skončila, Tesla Katainenovi vystavila predbežný účet.

Model S sa dal zachrániť, ale to by znamenalo, že majiteľ musí zaplatiť 20 tisíc eur za opravu. To je samozrejme čiastka, ktorá niekomu s citovou väzbou na auto môže dávať zmysel, Fín však mal jasno. Či ho naštvala obmedzená životnosť Muskovho produktu, alebo sa len rozhodol vymyslieť projekt, ako zafinancovať nákup nového vozidla, nie je v tejto chvíli jasné a vlastne ani dôležité. Výsledkom jeho úvah je v každom prípade demonštratívne a spektakulárne divadlo, po ktorom z Tesly mnoho neostalo. A práve to je trochu škoda. Právo nakladať so svojim majetkom je logicky prvoradé, akurát je celkom smutné, ak je zničené práve auto, ktorého dielce ešte mohli poslúžiť.

zdroj: YouTube