Jedna z najnovších aktualizácií Tesly to dotiahla až na titulky celoštátnych denníkov v Spojených štátoch. Majiteľ Modelu 3, Vince Patton, totiž podal oficiálnu sťažnosť NHTSA (teda vládnej agentúre známej ako Americký národný úrad pre bezpečnosť cestnej premávky) rovno na samotnú automobilku Elona Muska. Čo sa mu nepáči?

Patton si na YouTube všimol video prezentujúce aktuálny diaľkový update, ktoré ukazuje, ako môžu vodiči hrať hry na veľkej obrazovke infotainmentu – tentoraz aj počas jazdy. Týka sa to napríklad titulov s názvom Solitaire, The Battle of Polytopia alebo Sky Force Reloaded.

„Nechápal som, že sa tam objavila táto sofistikovaná videohra,“ povedal Vince Patton pre Associated Press. „Niekoho to zabije. Je to úplne šialené.“

Na obranu Tesly je nutné dodať – a pripomína to i The New York Times, že sa na obrazovke systému pred každým spustením hry objaví výzva, ktorá žiada hráča, aby potvrdil, že nie je vodičom. Čo ale samozrejme šoférovi ani v najmenšom nebráni, aby toto oznámenie potvrdil. A práve tento detail niektorým majiteľom Tesiel evidentne prekáža.

Poukazujú na to, že veľká obrazovka slúži v prvom rade na zobrazovanie kľúčových informácií o jednotlivých funkciách auta, predovšetkým teda v prípade Modelu 3 a Modelu Y. A namietajú, že aj hrajúci sa spolujazdec môže vodiča vyrušovať, prípadne ho môže obrazovka pokúšať, aby si zahral tiež.

NHTSA už ústami svojej hovorkyne potvrdila pre agentúru Reuters, že „si je vedomá obáv vodičov a preto diskutuje s výrobcom“. Vládna agentúra zároveň dodáva, že „zákon o bezpečnosti vozidiel zakazuje automobilkám predávať vozidlá s konštrukčnými vadami, ktoré predstavujú neprimerané riziko pre bezpečnosť premávky“ a tiež pripúšťa, že „nehody ovplyvnené rozptýlením sú problémom, a to najmä vo vozidlách vybavených komfortnými technológiami, ako sú obrazovky určené pre zábavu“

Čo bude ďalej? To presne nikto netuší. Tesla má u NHTSA viac ako 60 sťažností, nedá sa však odhadnúť, koľko z nich sa týka spomínanej aktualizácie, alebo či už vládna agentúra zahájila formálne vyšetrovanie. Niektorí majitelia áut na niečo také evidentne čakajú a možno by neuškodilo, keby sa k tejto kauze trochu transparentnejšie a viac otvorene postavila i samotná automobilka.

zdroj: Shutterstock, The New York Times, Reuters