Tesla je v niektorých kruhoch modlou, posvätnou kravou, na ktorú sa nesiaha. Najnovšie sa o tom presvedčil Michael Ballaban, redaktor automobilovej a dopravnej sekcie internetovej stránky CNN s dodatkom Business.

Pýtate sa, čo dotyčný pán spáchal? Len to, že si zobral na test Teslu Model 3 s najnovšou beta verziou systému Full Self-Driving, ktorý svojim názvom pomerne jednoznačne naznačuje, že by auto malo byť vďaka nemu schopné jazdiť „samostatne“, inými slovami „autonómne“.

Aby Ballaban vyskúšal, čo moderné technológie na palube Tesly dokážu, rozhodol sa vyraziť s Modelom 3 do ulíc New Yorku, aktivovať FSD a... nestačil sa diviť. 

„Pokročilý“ systém podpory riadenia začal v mnohých situácia zmätkovať takým spôsobom, že bol vodič nútený prevziať nielen kontrolu, ale bol nútený urobiť tak veľmi rýchlo a navyše so značnými korekciami smeru či rýchlosti jazdy, aby skúška neskončila dopravnou nehodou.

Elektronika opakovane nezvládala zložitejšie situácie, bola schopná nasmerovať automobil napríklad do protismeru, kde práve išlo nákladné vozidlo. Tesla namiesto toho, aby sa nebezpečným situáciám vyhýbala, vytvárala nové, nezriedka ešte horšie.

Kde technológia Full Self-Driving naopak fungovala, boli voľné úseky cesty, akonáhle sa však v „zornom poli“ senzorov a kamier objavili chodci, cyklisti či autá, preberanie riadenia bolo nutnosťou. Tesla v niektorých momentoch nebola schopná rozpoznať prekážky alebo zastavila na zelenú.

Aby sme boli spravodliví, musíme pripomenúť, že Tesla na svojich stránkach pripomína, že FSD nie je systém autonómneho riadenia. V upozornení doslova píše, že „Full Self-Driving vyžaduje aktívny dohľad vodiča“. S tým Michael Ballaban nepolemizuje, poukazuje však na to, že samotný názov „plne samostatné riadenie“ je pre zákazníkov zavádzajúce a pomenovať ho takto bolo jednoducho nesprávne.

Čakali by ste, že sa Tesla, Elon Musk alebo jeho nemalá fanúšikovská základňa chytia za nos a priznajú, že nazvať trochu lepší radarový tempomat s aktívnymi zásahmi do riadenia „plne samostatným riadením“ nebol najlepší nápad? Tak to ani náhodou. Priaznivci značky si z celého testu a slov redaktora vybrali len to najhoršie a začali na CNN útočiť. 

Napríklad fórum Teslarati zverejnilo Tweet „Majiteľ Tesly požičal systém FSD neskúsenému operátorovi zo CNN a výsledok bol chaotický“. Niektorí členovia skalného jadra sa tvária, že test neexistuje, iní hovoria o „bezradnom vodičovi“ a prisadil si tiež priamo Elon Musk. Na twitter napísal, že má podozrenie, že bol článok napísaný ešte predtým, ako sa uskutočnila samotná jazda. Že vám tá jeho poznámka v súvislosti s videom nedáva zmysel? Nie ste sami...

zdroj: CNN Business, Twitter