Softvérová inžinierka Stefanie J. začala vo Volkswagene pred 24 rokmi, v roku 1995. Z IT odborníčky sa vypracovala na vysokopostavenú manažérku. Fakticky hodinovú výpoveď v auguste 2018 dostala pre škandál so softvérom, ktorý autám nespĺňajúcim emisné limity umožňoval počas testovania klamať.

Jej výpoveď koncern odôvodnil tým, že bola zapletená do vývoja, inštalovania a ďalšieho rozvoja podvodného softvéru, ktorý manipuloval s výsledkami merania spotreby a emisií. VW jej dáva za vinu, že v lete 2015 zmazala citlivé dáta, čím chcela zamaskovať stopy. Právnik Stefanie J., Till Hoffmann-Remy, na súde uviedol, že tak konala na pokyn právnika Volkswagenu. Podobne situáciu opísali ďalší jej vtedajší spolupracovníci.

Verdikt o neoprávnenom prepustení má padnúť 25. júla 2019

Nové vedenie VW si tvrdohlavo ide svoje - zmazanie dát je podľa nich dostatočný dôvod na okamžité prepustenie. Stefanie mala v roku 2018 mesačný plat 15 333 eur v hrubom. Manažérka softvérovej divízie sa bráni, že jej vynútený odchod nebol oprávnený. Jeden z najväčších automobilových koncernov na svete pochybenia odmieta. Tvrdí, že zmazanie citlivých dát bolo dostatočným dôvodom na vyhadzov. Nároku na odškodné od Volkswagenu si na súdoch okrem bývalých zamestnancov domáhajú aj viacerí zákazníci v hromadnej žalobe voči firme.

Verdikt v prípade Stefanie J. má padnúť 25. júla. Sudca by mal rozhodnúť, či bola výpoveď zákonná alebo nie. Podobne ako bývalá vysokopostavená manažérka sa na prepustenie sťažujú aj ďalší štyria bývalí vysokopostavení zamestnanci.

zdroj: Bild.de