Na východe Slovenska pred časom fungoval spôsob prilepšenia si vozením nafty. Desiatky rokov späť sa dalo palivo nosiť neobmedzene. Podmienka bola max. plná nádrž a k tomu max. 10-litrová bandaska. Potom sa to zmenilo, skomplikovalo... Vozenie nafty a benzínu už také jednoduché nebolo, ale stále sa nejako dalo. Ľudia sa zhodli, že zas klepli po prstoch len tým obyčajným, ktorí si chceli v hladovej doline Slovenska prilepšiť... Tak, ako týmto spôsobom žili Slováci, tak ním žili aj Ukrajinci. Ako to vyzerá dnes? Dlhšie čakačky, drahšie palivo... Veľa ľudí to vzdalo. Na plnej nádrži paliva sa dalo niekedy ušetriť 30 - 40 eur, ale za cenu, že ste si pekne postáli na hranici. Dnes? Už ani 20 eur.

Môže za to vysoká cena palív. Áno, pre nás je cena palív na susednej Ukrajine ešte stále takmer rozprávková. Pohybuje sa zhruba okolo 1 eura za naftu. Tento stav sa čoraz menej páči samotným domácim. Jeden protest majú za sebou, ostatné chystajú. 

Dôvod? Veď pozrite sami. Kým u nás má byť minimálna mzda zvýšená na smiešnych 520 eur v hrubom, ich priemerný plat sa pohybuje na úrovni 200 - 230 eur (k tomu si prirátajte neúmerne vysoké ceny starých áut). Dôchodky? Priemerne zhruba 50 eur! Kvôli tejto neúmerne vysokej cene vyšlo množstvo vodičov blokovať minulý týždeň na jednu hodinu hlavné ťahy na Ukrajine.

Sú si dobre vedomí, že vysoká cena palív sa premietne do každej oblasti života. Od dopravy a jej ceny je závislá aj cena každého finálneho produktu a aj služby. 

Pre ilustráciu si pozrite reportáž TV JOJ. 

Druhé video je od Ukrajinca, ktorý žije v Amerike. Ten v ňom prezentuje aktuálnu cenu nafty v USA. Ak rozumiete, tak si pozrite video. Ak nie, tak poviem len toľko, že za galón nafty zaplatí 3,159 dolára. Po prerátaní to je 72 eurocentov za liter nafty. Pri priemernom plate Američana 5 - 6-tisíc dolárov je to smiešna suma... Porovnajte si to napr. s nami. Rovnako si porovnajte plat v Rakúsku a ich ceny. 

Opäť raz zas poviem svoj názor. Slovák znesie na pleciach veľa, to už je stovky rokov známy fakt. A keď má toho na pleciach veľa, tak sa mu snažia naložiť ešte viac. A keď na neho zdvihnú bič, tak sklopí zrak do zeme. 

Slovenských motoristov už desiatky rokov trápia problémy všemožného druhu. A nielen motoristov, ale aj bežných občanov. Nie žeby nám predstavitelia štátu uľahčovali život, ale ešte nám pridávajú rôznymi obmedzeniami, ktoré už sú, alebo čoskoro ešte len budú platné... Navyše tým, aký je štát nenažraný, prichádza o veľké množstvo peňazí, ktoré mohol inak mať vo svojej kase. A "nákupná turistika" je len jedným malým želiezkom v reťazi... Je mi do plaču z toho, ako sa u nás nič nedá, ako sa u nás rozdeľujú peniaze, koľko stoja zákazky vo verejnom záujme a aká je ich kvalita, atď.

Budeme niekedy hromadne protestovať aj my za konkrétne zmysluplné veci, alebo ostanú populárne iba tie "skryté" politické kampane? 

Foto: nachasi.com