V plánoch Holandska a Veľkej Británie figurujú len elektromobily a hybridy.

Ako prvá krajina, ktorá otvára túto pre nás dnes nepredstaviteľnú tému je Veľká Británia. Strana liberálnych demokratov navrhuje, aby od roku 2040 bola v krajine povolená prevádzka len elektromobilom a hybridom. Aby bol plán šialenosti dotiahnutí dokonca, tak opatrenie sa nemá týkať nákladnej dopravy.

Lov na neviditeľného nepriateľa odštartovali aj v Holandsku. Miestni politici navrhujú, aby bol v krajine od roku 2035 zakázaný predaj automobilov so spaľovacím motorom. Majitelia budú môcť svoje skôr kúpené autá aj naďalej používať, ale len do roku 2050. Následne budú v Holandsku jazdiť len hybridy a elektromobily.

Politici jednoducho neberú do úvahy technologický vývoj a rozvoj elektromobilov. Dnes nikto nevie s určitosťou povedať či elektromobily budú na tento krok o niekoľko desiatok rokov pripravené. Neodrádza ich ani fakt, že o automobily so žiadnymi priamymi emisiami je v súčasnosti nulový záujem.

Je len otázkou času, kedy začnú o podobnom opatrení uvažovať ďalšie krajiny, prípadne celá Európska únia.

Zvládnu elektromobily nahradiť automobily so spaľovacím motorom o menej ako 30 rokov?

Zákaz predaja a používania spaľovacích áut povedie k veľkým výpadkom príjmov štátnych rozpočtov rôznych daní, ktoré dnes platíme pri kúpe každého litra benzínu, nafty a podobne. To však nevadí, pretože politici majú plán.

Jednoducho spoplatnia každú cestu. Najmä v oblasti väčších miest. Poplatok nebude jednorazový, ale motoristi ho budú platiť podľa prejazdenej vzdialenosti a typu vozidla. Platiť budú samozrejme aj majitelia elektromobilov a hybridov. Sny o lacnom vození sa na elektromobiloch budú minulosťou.

A čo sa stane s autami so spaľovacím motorom? Nič. Budú to nepredajné kusy, za ktoré majitelia nedostanú žiadnu kompenzáciu.

Zdroj: autoexpress.co.uk, autoblog.nl

Prečítajte si aj:  EÚ potvrdila šialený emisný limit na rok 2020. Ceny áut pôjdu hore