Celkový objem trhu s ojazdenými autami v ČR je ročne 127 miliárd Kč, čo je 3x viac než trh s novými autami. "Apelujeme na přísnější zákony, zavedení ochrany proti přetočení tachometru ze strany výrobců, evidenci stavu kilometrů při každém servisu vozu a kilometrovou databanku pro celou Evropskou unii," uvedl Petr Vomáčka z ÚAMK.


Podľa prevádzkového riaditeľa autobazáru AAA Auto Petra Vaněčka by tento dlhodobo "neriešiteľný" problém vyriešilo zavedenie celoeurópskej databázy servisnej histórie áut. Tá by zahŕňala všetky dostupné informácie o vozidle od jeho opustenia fabriky, cez servisy, STK, asistenčné služby pre poisťovne a lízingové spoločnosti. "Pokud by byl vůz 'pod dohledem' po celou dobu své životnosti, byly by podvody s kilometry omezeny na naprosto minimální míru," dodal Vaněček.

V Česku sa každoročne predá vyše 270 000 áut so stočenými kilometrami. To je až 45% trhu. Je to ohromne veľa, pretože trh s jazdenkami je v Česku 3x väčší ako trh s novými autami!

Na Slovensku sa predá zhruba 145 000 stočených áut ročne

Minulý rok sa v ČR predalo vyše 600 000 ojazdených osobných áut. To je medziročne o 10% viac. Až 80% z nich je dovezených do ČR individuálne zo zahraničia. Tým stočia tachometer ešte pred prvou registráciou a kontrolou. Spoznať stočenie km je pre laika veľmi obtiažne, s odhalením týchto podvodov majú problém aj profesionálni predajcovia. Na Slovensku je situácia podobná. Odhadom až polovica jazdeniek má stočený tachometer. U nás sa takto ročne predá asi 145 000 podvodných vozidiel.

stacanie km preplatia klienti v CR rocne o 700 000 000 Eur

Počej prejdených km sa vo väčšom upravuje aj v Nemecku. Podľa odhadov tamojších expertov je to asi 30% predaných jazdeniek ročne. Celkovo však v tomto prípade ide o 1,8 milióna áut ročne. Kupujúci v Nemecku tak zaplatia až o 5,4 miliardy eur viac!
 

ÚAMK navyše dokladuje, že na trhu sú voľne dostupné prístroje, ktoré umožnia stáčanie kilometrov. S trochou štúdia a pár pokusov sa prakticky každý dozvie, ako s prístrojmi za cca 500 € vozidlá upravovať. Dokonca existujú aplikácie pre mobily/tablety a notebooky za rádovo desiatky eur.
 

Najvyšší súd v ČR minulý rok rozhodol, že stočenie tachometra pri následnom predaji jazdeného vozidla je trestný čin podvodu, ak tým predávajúci spôsobí väčšiu škodu (v prepočte) nad 170 €.

"Věc řešíme také novelou zákona - od ledna 2016 bude pořizování obrazového záznamu z STK jedním z nástrojů, jak zabránit podvodům s technickými kontrolami, kdy oprávnění k provozu dostanou i vozidla, která na kontrolách fyzicky nebyla," uviedol pre ČTK hovorca MD Tomáš Neřold. Povinnosťou STK v ČR bude zdokumentovat výrobný štítok, tachometer, VIN a pohľad na auto spredu a zozadu.

zdroj: ČTK