Peniaze sa točia aj vo vede a výskume.

Základný kameň testovacieho polygónu pre motorové vozidlá položili minulý týždeň v západnej časti Maďarska v Zalaegerszeg. Nejde však o bežný testovací polygón. Maďari nezaspali dobu a myslia do budúcnosti, kde sa do popredia podľa všetkého dostanú autonómne autá. Predseda maďarskej vlády Viktor Orbán podľa agentúry MTI pri príležitosti začatia stavby polygónu zdôraznil, že testovací okruh bude ojedinelým nielen v Maďarsku, ale aj v celej Európe. Uvidíme, kedy ho postavia.

Hodnota investície na ploche takmer 250 hektárov bude takmer 128,7 milióna eur. "Maďarsko sa dostane na mapu vývoja, výskumu a testovania v automobilovom priemysle. Máme ambície stať sa jednou z bášt výroby automobilov v strednej Európe," zdôraznil Orbán.

Maďarský minister národného hospodárstva Mihály Varga ešte pred rokom k plánovanému projektu poznamenal, že Maďarsko by mohlo byť centrom inovácií v doprave.

A čo u nás? Na Slovensku sú už teraz 3 vysokovýkonné automobilky. Či chceme, či nie, vyzerá to tak, že klasické autá budú nahradené autonómnymi. A aby tu automobilky priniesli aj prácu s vyššou pridanou hodnotou, ako je vývoj a testovanie, bude potrebné vytvoriť podmienky aj tohto typu. A čím skôr, tým lepšie... Prečo? Zatiaľ je vysoký dopyt po polygónoch pre autonómne autá. Kým sa u nás zobudia, tak už budú polygóny všade, len u nás nie. A reči o diaľnici pre autonómne auta za 2 mesiace úplne utíchli.

A čo u nás? Na Slovensku sú už teraz 3 vysokovýkonné automobilky. Či chceme, či nie, vyzerá to tak, že klasické autá budú nahradené autonómnymi. Na to, aby tu tieto automobilky ostali, resp. sa naďalej rozširovali bude potrebné vytvoriť podmienky aj tohto charakteru. A čím skôr, tým lepšie... Prečo? Zatiaľ je vysoký dopyt po polygónoch pre autonómne autá. Kým sa naši zobudia, tak už budú polygóny všade, len u nás nie...