Protesty sa konajú preto, lebo vláda chce zvýšiť od januára daň za naftu o 6,5 centa za liter a v prípade benzínu o 2,9 centa za liter.  

Protesty sú skutočne masívne. A vôbec nie sú pokojné, ako by sa dalo očakávať. Zranených je viac ako 400 ľudí. 14 z nich ťažko. Bohužiaľ, jedna osoba aj zomrela ako účastník dopravenej nehody. 28 policajtov, príslušníkov žandarmérie a hasičov z celkového počtu tiež utrpelo zranenia. Francúzsky minister vnútra Christophe Castaner uviedol, že blokády sa v sobotu konali v 2034 lokalitách. Počas noci zo soboty na nedeľu protestovalo len 3500 ľudí. 

Výsledky? Policajti zadržali 282 osôb, z toho 157 z nich skončilo vo väzbe. V nedeľu sa konali protesty v 150 lokalitách. Ako sa k tomu postavila vláda? Jednoznačne chcú vo svojej myšlienke pokračovať. Chcú prosím pekne dosiahnuť nezávislosť Francúzska od fosílnych palív. Riadny nezmysel, nemyslíte? Nemajú jedinú schopnú alternatívu, ktorá by medzeru na trhu zaplnila. Hlavne, že už vedia, čo nechcú. Ale ako má krajina a ľud v nej fungovať, to ich evidentne nezaujíma. Protestujúci tým zároveň vyjadrujú aj nespokojnosť s vládou prezidenta Emmanuela Macrona v širších súvislostiach, nielen pri tejto téme.

Vezmite si, ako sa k problematike zdražovania stavajú obyvatelia ostatných krajín. Je to jedno, či ide o krajinu bohatšiu od Slovenska, alebo o krajinu chudobnejšiu. Idú hore palivá, ide hore všetko... Veľmi ma mrzí, že sa nevieme spojiť za prospešnejšie veci s jasným cieľom. 

Foto: reuters.com