Samozrejme, nehádžeme všetkých majiteľov áut do jedného vreca...

Nie je mi známe, aby sa na Slovensku viedli databázy, kto, kedy a na akom aute spáchal priestupok na úseku bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky. Samozrejme, inde vo svete sa robia štatistiky na všeličo možné. V tomto článku sa oprieme o štatistiku britskej spoločnosti GoCompare.

Štatistické údaje sú výsledkom štúdie z roku 2018, kde preplietli informácie o priestupkoch majiteľov s autom, ktoré v tom čase viedli. Prvú priečku obsadilo BMW 420d. Konkrétne 17,1 % vodičov týchto áut za posledných pár rokov spáchalo priestupky v podobe jazdy na červenú alebo prekročenia maximálnej povolenej rýchlosti. Oveľa zaujímavejší a horší údaj je, že až v 21 % zo všetkých nehôd v UK figurovali ako vinníci dopravnej nehody práve vodiči BMW radu 4!

Veľkou zaujímavosťou je fakt, že ide iba o jeden jediný model mníchovskej automobilky, ktorý sa v rebríčku umiestnil a rovno "vyhral". Vo Veľkej Británii mu však sekundujú ďalšie nemecké značky. Audi sa v TOP10 nachádza 2x a Mercedes až 5x. Zvyšok tvoria drahšie značky z Britských ostrovov – 5. miesto obsadil Jaguar XF a 9. miesto Range Rover. Keď sa na to pozriete odborným očkom, prídete na to, že tu naozaj v čisto teoretickej rovine existuje vzťah nadobúdacej ceny auta k množstvu spáchania priestupkov. Ešte dobre, že u nás je každé prekročenie maximálnej povolenej rýchlosti riešené vždy len blokovou pokutou... Samozrejme, myslené ironicky. Kto na to má, ten to zaplatí, a tu je dôkaz. A ak mi chcete vyhadzovať na oči, že toto je štatistika z ostrovov, ja neverím, že mentalita ľudí na Slovensku a v Británii je v tom až taká odlišná.

Poradie Značka a model  Percentuálny podiel priestupkov (%)
1. BMW 4 17,1
2. Audi A5 15,5
3. Mercedes-Benz C 14,8
4. Mercedes-Benz E 14,8
5. Jaguar XF 14,3
6. Mercedes-Benz CLA 14,3
7. Mercedes-Benz GLC 14,0
8. Audi Q7 13,8
9. Range Rover 13,8
10. Mercedes-Benz CLS 13,5
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 3 obrázkov

Zdroj: GoCompare

Foto: Opel, Hyundai, Topspeed.sk, Shutterstock