Prísnejšie postihy pre vodičov sú na ceste

Slovenskí vodiči sa musia pripraviť na bodový systém vodičákov. Aj ako jeden z dôsledkov uplynulých mimoriadne tragických autonehôd, pri ktorých bol hlavný faktor alkohol, štát po vzore našich susedov usilovne pracuje na zavedení novinky. V Česku vodičák na body zaviedli v roku 2006. Majú s ním tak bohaté skúsenosti.

„Bodový systém sa navrhuje ako precizovanie dnes platného (...) zákona o cestnej premávke, ktorý už v súčasnosti dáva orgánu Policajného zboru povinnosť rozhodnúť povinnosti podrobiť sa doškoľovaciemu kurzu, preskúšaní odbornej spôsobilosti (teória aj vedenie), preskúmaní zdravotnej spôsobilosti a preskúmaní psychickej spôsobilosti, ak držiteľ vodičského oprávnenia v posledných dvanástich mesiacoch ako vodič motorového vozidla trikrát závažným spôsobom poruší pravidlá cestnej premávky," cituje agentúra TASR rezort vnútra.

Popri novom bodovom systéme sa ministerstvo chce zamerať na prekročenie rýchlosti predovšetkým v obci, ktoré verejne označuje ako veľmi nebezpečné konanie.

Upozorňuje pritom na možné následky – príkladom je náraz do chodca pri rýchlosti 80 kilometrov za hodinu, pri ktorom obeti hrozí úmrtie s pravdepodobnosťou 61 percent. Štátni úradníci preto hovoria o nevyhnutnosti určiť advekvátne postihy pre vodičov, ktorí porušujú pravidlá a jazdia prirýchlo.

Už čoskoro sa dozvieme o novej legislatíve viac – pripomienkové konanie k zmenám v zákone o cestnej premávke má odštartovať na budúci mesiac.

Zdroj: Aktuality.sk / TASR

Foto: cz.depositphotos.com