„Pokiaľ ide o tabuľky s voliteľným evidenčným číslom, pri osobne podanej žiadosti za vydanie jedného kusu tabuľky je správny poplatok 165,50 eura (331 eur za pár), pri elektronicky podanej žiadosti vydanie jedného kusu takejto tabuľky stojí 95,50 eura (191 eur za pár),“ uviedlo ministerstvo vnútra v stanovisku pre Topspeed.sk.

Celková úspora tak predstavuje 140 eur. Nuž a to už je suma, ktorá vďaka využitiu elektronických služieb evidencie vozidiel urobí značný rozdiel v peňaženke.

Voliteľné ŠPZky na želanie sa tešia rýchlo rastúcej obľube Slovákov. „Celkovo sme za prvé dva mesiace roka 2023 zaznamenali cca 400-percentný nárast žiadostí (medziročne v porovnaní s minulým rokom, pozn. red.),“ prezradil tlačový odbor rezortu vnútra.

Veľké zmeny ŠPZ

ŠPZky prešli v uplynulom období viacerými zmenami vrátane možnosti ponechať si EČV doživotne aj po predaji pôvodného auta. Rovnako tak už po novom napríklad nedokážete na 100 % len na základe ŠPZky povedať, z akého okresu auto pochádza.

Tabuľky EČV a konkrétne ich písmo zároveň prešli zmenou dizajnu. Za tú čelili jeho autori aj vlne kritiky z radov mnohých motoristov. Ministerstvo vnútra v poslednom stanovisku pre Topspeed.sk ubezpečilo, že sa chce správať hospodárne. Motoristi s pôvodnými ŠPZkami sa nateraz vraj nemusia obávať, že by ich štát nútil k prechodu na redizajnované tabuľky.