Zmena výrobného programu automobiliek v časoch zúriacej pandémie koronavírusu je podľa odborníkov z odboru lekárskych technológií síce šľachetný čin, má však svoje limity. „Nie som presvedčený o tom, že výroba tak zložitých produktov ako pľúcny ventilátor, je v podmienkach automobiliek reálna,“ hovorí Nikolac Kuczaty, generálny riaditeľ pracovnej skupiny pre lekárske technológie v Asociácii strojárenských technológií. Jeho myšlienku však podporuje aj Jean Haeffs z Asociácie nemeckých inžinierov VDI. „V žiadnom prípade sa ventilátory nemôžu vyrábať na rovnakých linkách, kde sa dnes vyrábajú automobily,“ hovorí Haeffs. Problémom sú totiž výrazne prísnejšie požiadavky pri výrobe zdravotníckych zariadení. Nejde len o množstvo povolení, ktoré sú pre podobný druh výroby potrebné. V hre sú životy ľudí.

Ak zlyhá, niekto takmer s určitosťou zomrie

Len kvôli voľným výrobným kapacitám automobiliek nemožno tvrdé podmienky potrebné pre výrobu zdravotníckych zariadení zmierniť, tvrdia zástupcovia pracovnej skupiny pre lekárske technológie. Možno by sa s tým niektoré automobilky časom nakoniec vyrovnali, stálo by ich to však obrovské peniaze a veľa času. V momentálnych podmienkach to jednoducho nie je možné. „Ak zlyhá ventilátor, pacient zomrie,“ dôrazne varuje Kuczaty. „Výroba pľúcnych ventilátorov si vyžaduje neustálu kontrolu všetkých výrobných procesov a stále sa musí všetko certifikovať,“ pokračuje. Neznamená to však, že by automobilky nemohli vôbec pomôcť. Výrobu jednoduchších ochranných prostriedkov by naopak mohli údajne zvládnuť ľavou, zadnou. Pri výrobe pomôcok so zložitejším tvarom sa ukazuje ako výhodná technológia 3D tlač. Potvrdzuje to aj česká automobilka Škoda Auto.

Dýchacie masky zn. Škoda

Zmenu výrobného programu zrealizovala aj automobilka Škoda Auto. V spolupráci s inštitútom pre informatiku, robotiku a kybernetiku (CIIRC) na ČVUT začala s vývojom a výrobou dýchacích masiek pomocou 3D tlače. Momentálne sú v začiatkoch a denná produkcia predstavuje len 60 kusov, ich počty však budú postupne narastať. Na ČVUT sa však už zaoberajú aj výrobu respirátorov najvyššej triedy, tých by údajne už čoskoro mohli vyrobiť až 10 000 kusov denne. 

Automobilka Škoda Auto sa pustila do výroby dýchacích masiek.

zdroje: ČVUT, Reuters