Meno Huayra, presnejšie Huayra-tata je menom juhoamerického boha vetra. Auto je tiež odkazom na niekdajší juhoamerický športiak Huayra Pronelo Ford, ktorý vyrábali koncom 60. rokov minulého storočia. Ak zvládate angličtinu, o tomto juhoamerickom pretekárskom špeciáli si istotne prečítajte, je to zaujímavý kúsok motoršportovej histórie.

Rovnako ako predchodca, aj druhý typ ponuky Pagani stavia na motoroch V12 od AMG. Kým predošlé boli ostré atmosféry, teraz je pred zadnou nápravou biturbo V12 s objemom 6 litrov známy z modelov Mercedes-Benz 65 AMG. Kódové označenie ručne skladaného motora je M158. V základnom modeli ponúka výkon 515 kW (700 k) a rovných 1000 Nm. Superšport s pohotovostnou hmotnosťou bez náplní len 1 350 kg dokáže vyraziť pod 3,5 s. Maximálka je 230 mph, teda 370 km/h. Ohromnujúce je, že na prakticky sériových plašťoch Pirelli PZero pripravených špeciálne pre toto auto je Huayra schopná deformovať tváre posádke priečnym preťažením 1,5 g.

Pre schopnosť veľkého priečneho preťaženia má motor mazanie so suchou olejovou vaňou. Motor nepochádza priamo zo sériových medveďov. V AMG ho pre potreby Pagani upravili vo viacerých oblastiach.

Nové Pagani, rovnako ako Lamborghini Aventador pre dôvody veľkej hmotnosti nepoužíva dvojspojkovú prevodovku. Použitie dvojspojkovej skrine by znamenalo nárast hmotnosti o 70 kg. A taliani vyrátali, že to práve presne neguje schopnosť prevodovky preradzovať rýchlejšie v prospech lepšieho zrýchlenia. Okrem toho, 70 kg v prípade superšportu je naozaj veľký rozdiel. Nová robotizovaná sekvenčná prevodovka tak váži len 96 kg.

Obe turbíny ešte chlapci v Mercedese, presnejšie v AMG navrhli tak, aby ponúkali čo najlepšiu odozvu na pohyb plynu a teda čo najmenšiu zotrvačnosť. Oba medzichladiče stlačeného vzduchu umiesnené nad radmi valcov majú vďaka náporu chladiaceho vzduchu veľmi dobrú účinnosť a vraj dokážu funkčne pracovať aj pri teplotách okolia do 50 oC.

Huayra má k dispozícii 85 litrovú palivovú nádrž, čo jej ponúka celkom slušný akčný rádius. Palivový systém má dve nezávislé palivové čerpadlá, druhé sa zapája do činnosti počas nadmerného odberu paliva. Tento proces riadi, ako inak, mikroprocesor a tiež šetrí energiu a redukuje prehrievanie paliva v celom systéme. Výfukový systém je kompletne urobený z titánu. Váži len neuveriteľných 10 kg a dokáže bez zmeny tvaru a vôli pracovať aj pri veľmi vysokých rýchlostiach. Špeciálnu pozornosť venovali vývojári výfukového systému v MHG-Fahrzeugtechnik aj zvukovému prejavu motora. Napriek dvom turbám v ňom sa snažili vyladiť zvuk adekvátny ostrosti a štatútu superšportu.

Základným stavebným prvkom Huayry je uhlíkovo-titánový monokok, ktorého vývoj si v Pagani vyskúšali na Zonda R. Karoséria je, ako vidíte oblejšia, a používa špeciálne otváranie dverí, ktoré je kombináciou klasických gullwing a LSD, teda nožnicový pohyb ala Lamborghini.

Zaujímavým celkom je aerodynamika športiaku. Huayra je schopná meniť svetlú výšku prednej časti nie len pre lepší prechod cez spomaľovače, ale aj pre riadenie aerodynamiky. V zadnej časti sú štyri klapky riadené počítačom. Ich nastavenie záleží na viacerých vplyvoch, napríklad na informácii z ABS, či riadiacej jednotky motora o tom, či auto spomaľuje, alebo prudko zrýchľuje. Samozrejme, to zďaleka nie sú všetky info. Klapky pracujú na základe informácií zo stabilizácie o tom, ako sa auto točí okolo zvyslej osi, ako priečne zrýchľuje, ako je natočený volant a stlačený plyn. Úlohou klapiek je znížiť, prípadne zvýšiť odpor vzduchu okamžite podľa potreby. Systém dokáže, navyše, ovplyvňovať naklánanie karosérie v zákrutách tým, že dvíha klapky na vnútornej strane zákruty a tým rovnomernejšie rozloží hmotnosť v zákrute.

Horúci vzduch z motora odchádza zadnou kapotou otvorom pod uhlom tak, aby neovplyvňoval plynulé prúdenie vzduchu okolo auta. Navyše bočné prieduchy za prednými kolesami pomáhajú vytvárať podtlak, ktorý spoluvytvára vo vyšších rýchlostiach podtlak.

Pagani Huayra - základné technické info

Superšport s motorom pred zadnou nápravou, pohon zadných kolies, biturbo motor V12 s objemom 5980 cm3, 7-stupňová robotizovaná samočninná prevodovka s viacerými programami radenia, rázvor 2795 mm, dĺžka x šírka x výška - 4605 x 2036 x 1169 mm, rozloženie hmotnosti p/z - 44/56 %

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 28 obrázkov