Než sa pustíme do detailnejšieho rozboru vkusu zlodejov áut pôsobiacich na najväčšom európskom trhu, mali by sme v prvom rade zdôrazniť, že najnovšia štatistika pochádza od nemeckej asociácie poisťovní GDV (Gesamtverband der Deutschen Versicherungswirtschaft). 

Inak povedané, uvedené čísla hovoria o množstve ukradnutých vozidiel na 1000 poistených áut, a aj preto by sme mali pripomenúť, že údaje nezahŕňajú všetky krádeže a sú preto presné len do určitej miery. Ak nejaký automobil nebol poistený a napriek tomu bol odcudzený, v týchto dátach za rok 2020 sa logicky nevyskytuje. 

Ak sa na aktuálnu zvodku GDV pozrieme zblízka, prvá vec, ktorá udrie do očí, je neustále klesajúci počet ukradnutých áut. Ešte v roku 2010 nemecké poisťovne evidovali 19 503 krádeží, toto číslo však stabilne padalo až do roku 2019 (14 229). Potom nasleduje prepad až o 25 percent, spôsobený s najväčšou pravdepodobnosťou pandémiou koronavírusu. Za rok 2020 tak poisťovacie domy zaznamenali 10 697 odcudzených vozidiel.

Od roku 2017 klesá i ekonomická škoda, respektíve poistné plnenie vyplatené poškodeným motoristom. Vlani to bola čiastka 214 miliónov eur, čo v priemere vychádza na 20 tisíc eur na jedno odcudzené auto.

Pozor hlavne na Range Rover Velar. V Berlíne...

A ktoré značky a autá sú najrizikovejšie? Verte tomu alebo nie, ale v Nemecku sa musia mať na pozore predovšetkým majitelia britskej značky Land Rover, a špeciálne potom vlastníci modelu Velar. Ich strata je skutočne až absurdne vysoká. Z každej tisícky áut ich vlani zmizlo takmer 16 kusov (15,5 presne), alebo inak povedané, stratilo sa 1,5 percenta poistených vozidiel. A aby to nebolo málo, na štvrtom mieste sa umiestnil Range Rover tretej generácie s takmer šiestimi ukradnutými kusmi na 1000 áut.

Inak druhá priečka patrí BMW X6 druhej generácie (9,0), tretie miesto berie Kia Stinger (6,7) a prvú päťku uzatvára Lexus NX (4,4). Nasledujú ďalšie dva produkty Toyoty (Land Cruiser a Prius) a až ôsmu pozíciu okupuje športové kupé, konkrétne Porsche 911. Že je o SUV skutočne veľký záujem, dokazuje i deviaty Ford Edge a desiate BMW X5 tretej generácie.

Medzi značkami opäť berie neslávne víťazstvo Land Rover, druhé je Porsche a tretia Mazda. Ak sa chcete zlodejom v Nemecku naopak vyhnúť, kúpte si Opel. Na 10 tisíc poistených kusov zmizne jedno jediné auto. Tesne pred modelmi s bleskom v znaku sa na konci rebríčka umiestnil Seat a Škoda.

Mimochodom, ak budete mať cestu na západ od Českej republiky a v zozname úspešných modelov evidujete i svoje auto, dostaňte ho pod zámok predovšetkým v Berlíne. Každé piate v Nemecku ukradnuté auto zmizne práve tam. Na druhom mieste je Hamburg nasledovaný Brandenburgom.