Nie, to vážne nie je z našej strany pokus o absurdný vtip po vzore Lietajúceho cirkusu Montyho Pythona. Skutočne sa to deje. V africkom Kongu začali zlodeji kradnúť katalyzátory preto, aby následne rozdrvili ich keramickú vložku a spoločne so zbytkami nevypálenej platiny, paládia, ródia a samozrejme tiež zachytených nečistôt, si z výsledného prášku dali lajnu.

Domáci hovoria novej droge „Bombe“, čo v miestnom nárečí znamená niečo ako mocný, silný alebo veľmi účinný. Narkotikum vyrábajú zmiešaním prášku z rozdrveného katalyzátora a nepochybne kvôli zosilneniu efektu do neho pridávajú Diazepam.

Katalyzátory

Čo to urobí s užívateľom? Z medicínskeho hľadiska netušíme, na to by nám musel dať odpoveď lekár, respektíve toxikológ. Predpokladáme ale, že z rezíduí z procesu spaľovania a vyššie uvedených prvkov elixír života nevyrobíte. V každom prípade účinok je fakticky „mocný“. 

Kongo ide Bombe

„Predtým, než sme spoznali Bombe, sme pili veľmi silnú whisky. Boli sme po nej rozrušení, začali sme ubližovať ľuďom, ale Bombe vás ukľudní, ste unavení, takže nadlho ostanete sedieť alebo ležať,“ priznáva v rozhovore pre agentúru Reuters Cedric, jeden z vodcov miestneho gangu a dodáva: „Keď to skončí, idete domov a nikoho neobťažujete.“

Katalyzátory

Tí, ktorí mali možnosť pozorovať užívateľov jadier katalyzátorov, tvrdia, že po aplikácii človek skutočne zmeravie na viac hodín alebo dokonca zaspí na niekoľko dní. Sami o sebe tvrdia, že sú neškodní, nekradnú, neubližujú, to sa však veľmi nezhoduje s informáciami od miestnych úradov, teda aspoň pokiaľ ide o tie krádeže.

Len v auguste polícia v rámci jednej jedinej akcie zatkla a predviedla viac ako stovku zlodejov katalyzátorov a užívateľov novej drogy a zabavila pritom množstvo sudov s keramikou. A so svojimi postrehmi sa pridávajú i tamojší mechanici. Jeden z nich, Tresore Kadogo, priznáva, že sa na neho obracia 5 až 10 zákazníkov s vyrezaným katalyzátorom. Denne.

Aby toho nebolo málo, Bombe sa neužíva len šnupaním, ale domáci ho začali fajčiť spoločne s tabakom, takže šanca, že sa užívanie novej drogy či s tým spojené krádeže katalyzátorov zastavia, je takmer mizivá.

zdroj: Reuters, Shutterstock