Nultý obchvat Bratislavy budú stavať Španieli. Konzorcium okolo spoločnosti Cintra vyhralo tender na stavbu diaľnice D4 a rýchlostnej cesty R7. Španielski stavbári ponúkli najnižšiu cenu 1,7 miliardy eur. Štát pôvodne počítal, že obchvat bude stáť 4,5 miliardy eur. NDS chce spustiť výstavbu už na jar. Termín však môžu skaziť a veľmi pravdepodobne aj skazia neúspešní uchádzači o obrovskú štátnu zákazku. Očakáva sa, že jedna z neúspešných firiem podá odvolanie na Úrad pre verejné obstarávanie. 

 

Súkromná firma sa nepostará len o výstavbu, ale aj o údržbu cesty. Španieli sľubujú, že stavba potrvá 4 roky a 3 mesiace. V prípade začatia výstavby na jar 2016 by tak nové úseky odovzdali v lete 2020.

Obchvat Bratislavy má odľahčiť centrum mesta od tranzitnej dopravy

Konzorcium Obchvat Nula okolo spoločnosti Cintra ponúkol najnižšiu sumu za výstavbu a údržbu časti obchvatu hlavného mesta a priľahlej cesty R7. Štát by mal Španielom platiť 57 miliónov ročne po dobu 30 rokov, ide o formu PPP, ktorá sa v minulosti ukázala ako predražená. Súkromná firma sa nepostará len o výstavbu, ale aj o údržbu cesty. Španieli sľubujú, že stavba potrvá 4 roky a 3 mesiace. V prípade začatia výstavby na jar 2016 by tak nové úseky odovzdali v lete 2020. Sľub vlády odovzdať obchvat v roku 2019 je teda absolútne nereálny. Navyše podanie námietky voči tendru môže výstavbu oddialiť o celé mesiace. Úsek obchvatu D4 začne pri Rači a skončí pri Jarovciach. Štát zmenil špecifikáciu diaľnice D4 zo šiestich pruhov len na štyri pruhy. Ďalšia etapa výstavby obchvatu D4 s tunelom Karpaty a jeho úplne dokončenie je neznáme. Plánovaná rýchlostná cesta R7 prepojí Bratislavu s Dunajskou Stredou.


Prinesie nultý obchvat spásu obyvateľom hlavného mesta? Podľa odborníkov neprinesie. Nultým obchvatom má prejsť podľa optimistických odhadov 35 000 áut denne. Na prístavnom moste (najexponovanejšom mieste v SR) prejde aj 120 000 áut denne. Aj keby toto číslo kleslo na 85 000 vozidiel, stále sa tu budú tvoriť zápchy. Navyše rýchlostná cesta R7 prinesie zápchy z okrajov Bratislavy priamo do jej centra, kde je už v súčasnosti situácia najvážnejšia. Ministerstvo dopravy dodnes nepredstavilo štúdiu odľahčenia dopravy.


Zdroj: sme