Klimatizácia v aute je dnes neodmysliteľnou súčasťou výbavy. Je už treba ľutovať tých, ktorí ju nemajú, alebo im nefunguje.

Na prevažne nemeckých autách je už desiatky rokov veľmi zaujímavá funkcia. Podržíte otváracie tlačidlo centrálneho odomykania a okná sa automaticky na diaľku celkom otvoria. K tomu sa pridá aj strešné okno, ak je vo výbave. To je hneď prvý krok, ktorý spraviť pred tým, než nastúpite. Tým, ktorí túto skvelú funkciu nemajú, neostáva iné, len to spraviť ručne z miesta vodiča. Podľa odborníkov púšťanie klímy hneď nemá veľký zmysel. Dokonca niektorí tvrdia, že nie je dosť účinná ani keď auto stojí. Kým sa interiér na mieste schladí na požadovanú teplotu, potrvá to dlhšie. No tu je podstatné, že chladenie začalo a každých 5°C v interiéri menej z neho robí akceptovateľnejšie miesto na jazdu a sústredenie.

Najlepšie je hneď sadnúť do auta, naštartovať motor, stiahnuť všetky okná a pomaličky vyštartovať. Po niekoľko sto metrov zapnite klímu na najnižšiu teplotu a na ventilátor najrýchlejšie, vytiahnite predné okná úplne. Zadné nechajte pootvorené s medzerou aspoň 5 centimetrov aspoň na pol minúty. Studený vzduch prúdi z prednej časti auta a cez škáru v zadných oknách vytláča teplý vzduch. Potom okna zavrite a nastavte si klímu na vami požadovanú hodnotu. S rozdielom teplôt to nepreháňajte. Nie je to prospešné pre organizmus. Dlhodobo sa maximálny rozdiel teplôt uvádza v rozmedzí  5-7 °C.

Organizmus môže byť veľmi citlivý na časté rozdiely teplôt. Preto ak viete, že budete čoskoro z auta vystupovať, vypnite klímu niekoľko sto metrov pred cieľom jazdy a stiahnite si okno, aby sa organizmus na nával tepla pomaly pripravil. 

Ak máte nové auto, deaktivujte štart-stop systém. Klimatizácia sa vám pri vypnutí motora automaticky vypne, a navyše ani pre motor to nie je to pravé orechové. 
Ak pociťujete, že vaša klíma nefunguje tak ako pred rokmi, navštívte servis. Pravdepodobne budete potrebovať doplniť špeciálne chladivo. Nezabudnite ani na kontrolu peľového filtra. Mnoho vodičov trápi smrad z klimatizácie. Na odstránenie zápachu existuje niekoľko spôsobov. Dezinfekcia v domácich podmienkach, alebo dezinfekcia v špecializovaných servisoch, či autoumyvárňach. Cena za strojovú dezinfekciu sa pohybuje niekde medzi 10-20 eurami a rozhodne sa vyplatí v kombinácii s novým peľovým filtrom.

Ak máte nové auto, deaktivujte štart-stop systém. Klimatizácia sa pri vypnutí motora automaticky vypne, ani pre motor to nie je to pravé. Niektoré autá na trhu sú už natoľko inteligentné, že štart-stop systém pri zapnutej klíme deaktivujú automaticky.

Ak pociťujete, že vaša klíma nefunguje tak ako pred rokmi, navštívte servis. Pravdepodobne budete potrebovať doplniť špeciálne chladivo. Nezabudnite na kontrolu peľového filtra. Mnoho vodičov trápi smrad z klimatizácie. Na odstránenie zápachu existuje niekoľko spôsobov. Dezinfekcia je možná v domácich podmienkach, alebo v špecializovaných servisoch, či autoumyvárňach. Cena za strojovú dezinfekciu sa pohybuje niekde medzi sumou 10 - 20 €. Keď sa rozhodnete pre dezinfekciu, výmena filtra je základná podmienka.

V poslednej dobe sa často stretávam s názorom, že si ľudia klimatizáciu v aute nepúšťajú, pokiaľ nemusia. Slzia im z toho oči, dráždi im dýchacie cesty a pod. Sám patrím medzi ľudí, ktorí si klímu pustia iba na dlhej trase, alebo v extrémnej horúčke. Do ktorej skupiny patríte vy? 
UPREDNOSTŇUJETE JAZDU
  • so zapnutou klimatizáciou ( 75% )

     

  • so stiahnutými oknami ( 25% )

     

Odpovedalo 310 ľudí