Pred blížiacou sa zimnou sezónou realizovala agentúra STEM / MARK exkluzívny prieskum zaoberajúci sa servisným správaním vodičov pred sezónnou výmenou pneumatík. Spoločnosť Continental chce bližšie poznať zvyky a zásady, ktorými sa motoristi riadia a podľa toho nastaviť aj svoju filozofiu. V prieskume z prvej polovice septembra sa pýtali celkovo 500 obyvateľov Slovenska, ktorí sa starajú o výmenu plášťov na svojich vlastných vozidlách. 

Pneumatiky pravidelne prezúva 95 % vodičov

Prieskumom Continental nadväzuje na jarnú Vision Zero Roadshow, počas ktorej zisťoval naše správanie na jar, no teraz išlo o predzimnú prípravu. Ukázalo sa, že takmer všetci vodiči (95 %) pravidelne menia pneumatiky pred ďalšou sezónou, pričom veľká väčšina z nás už pochopila, že má význam mať dve sady a prehadzovať celé kolesá. V prieskume ani jeden respondent neuviedol, že by používal letné plášte po celý rok (otázka je, či nikto neklamal). Pri výmene pneumatík sú Slováci konzervatívni a veľmi si nepotrpia na striedanie rozmerov. 71 % účastníkov prieskumu používa rovnaký rozmer pneumatík počas letnej aj zimnej sezóny.

Viac ako tri štvrtiny vodičov skladujú pneumatiky doma!

Prieskum ďalej zisťoval, kde vodiči zvyknú prezúvať svoje autá pred sezónou. Zaujímavé je, že takmer 33 % respondentov odpovedalo, že si sady diskov menia sami. To potvrdzuje, že sú Slováci národom kutilov a neboja sa zapojiť do údržby svojho vozidla. 

Viac ako 64 % respondentov priznalo, že tlak v pneumatikách nekontroluje vôbec

„Pri výmene kolies svojpomocne je doležité poznať základné pravidlá. V prípade, že je minimálny rozdiel v hĺbke dezénu predných a zadných pneumatík, potom je odporúčané pneumatiky na nápravách pravidelne striedať. Predíde sa tak nerovnomernému opotrebeniu pneumatík, a tým sa predĺži aj ich životnosť. Pokiaľ je však rozdiel v hĺbke dezénu medzi prednými a zadnými pneumatikami výraznejší, potom je nutné obúvať vždy pneumatiky s menšou hĺbkou dezénu na prednú nápravu z dôvodu bezpečnosti,“ radí Aleš Langer z oddelenia Zákazníckeho servisu Continental Barum s.r.o. 

Viac ako tri štvrtiny respondentov skladujú nepoužívané plášte doma. Napriek tomu, že väčšina servisov štandardne ponúka možnosť uskladnenia sezónnych pneumatík u nich, veľká časť Slovákov túto službu nevyužíva. Vodičom neprekáža práca a nepohodlie spojené s uskladnením pneumatík doma a dokážu si nájsť miesto, kde ich odložia. Najčastejšie je to podľa prieskumu v garáži, pivnici či na povale, alebo ich vozia na chatu, k rodičom a pod.

„Pri uložení plášťov doma nezabúdajte na správne skladovanie, môžete tak predĺžiť ich životnosť. Plášte poriadne očistite a uložte na chladné, suché miesto, mimo dosahu slnečného žiarenia a chemických látok. Pri odkladaní samostatných pneumatík bez diskov ich odporúčame stavať nastojato a pravidelne otáčať. Celé kolesá s ráfikmi skladujte presne naopak – naležato alebo zavesené,“ dodáva Aleš Langer. 

Zdroj: Continental