Pri cestovaní s LPG do zahraničia sa môžete dostať do problémov. Je lepšie pripraviť sa vopred. 

Ako často musím chodiť na STK/EK?

Tak, ako s bežným palivom, čiže s naftou alebo benzínom. V minulosti bolo potrebné absolvovať kontrolu každý rok. 

 

Aké doklady potrebujem na STK/EK?

Ak je auto dovezené a má v OEV zapísaný splynovač, nepotrebujete žiadne dokumenty. Ak je auto dodatočné prestavané na LPG, potrebujete pri každej STK protokol o montáži.

 

Čo najčastejšie odchádza pri LPG na bežnom motore?

Veľký pozor si dajte na kvalitu sviečok a cievok, ktoré do auta dáte. Lacnejšie varianty nemusia LPG vyhovovať. LPG navyše vyžaduje častejšiu výmenu týchto komponentov. Existujú sviečky prispôsobené na LPG, ale s tými ja nemám dobrú skúsenosť. 

 

Trpí katalyzátor?

V aute mám 3 katalyzátory. Všetky sú pôvodné. A doteraz nevyžadovali výmenu. Všetky tri majú viac ako 18 rokov. Tým, že LPG má o trochu vyššiu teplotu výfukových plynov, existuje predpoklad, že katalyzátor odíde na večné časy o trochu skôr. 

 

Musí byť LPG v techničáku? 

Áno, musí. Veľa ľudí ale využíva možnosť montáže na čierno, či už u nás, alebo v zahraničí. Poplatky, proces prihlásenia. Nie každý to chce absolvovať... Koľko tak ušetríte? Ak sa rozhodnete pre montáž v zahraničí, je to lacnejšie o pekných pár stoviek. Za komplikácie pri nehode, STK, alebo pri cestnej kontrole sa to z môjho pohľadu rozhodne neoplatí. 

Dá sa nelegálne  namontované LPG dodatočne zapísať?

No netvrdím, že sa nedá. Všetko sa dá. Pri montáži LPG okrem iného potrebujete protokol o montáži a ten vám hociktorá montážna dielňa na nimi nemontovaný LPG systém nevydá. Prečo? Nič z toho okrem iného nemajú. A podpisovať sa pod cudziu robotu tiež nebudú...

Musí mať auto nálepku LPG?

Áno, auto na LPG musí byť viditeľne označené, že je na plyn. Nálepka sa lepí na roh zadného okna. 

Kde tankovať? 

Malé lacné pumpy môžu mať nekvalitné palivo. To zabije filter a môže poškodiť aj vstreky, či reduktor. A to nehovoríme o poškodení motora. Pár ušetrených centov na plnú nádrž za to nestojí. 

Aká je obslužná sieť LPG staníc u nás? 

U nás s načapovaním LPG nie je problém. Veľké množstvo stojanov LPG nie je samoobslužných a vyžadujú si odborné tankovanie. Tankovať môžete aj bez obsluhy, na vlastné riziko. 

Aká je obslužná sieť LPG v zahraničí? 

Záleží na krajine. Niekde je sieť hustejšia, inde úplne riedka. Pozor, pred cestou do zahraničia si zistite, aký typ tankovacej pištole v danej krajine používajú. 

Foto: Ekomont Korejovce, tinleytech.co.uk