Už týždeň je na našom území ustálený charakter počasia. O ten sa stará rozsiahla tlaková výš. Jej stred je nad východnou Európou a zasahuje nad mnohé štáty Európy. Ale to sa o dva dni zmení. Ak nemáte garáž, alebo auto pod prístreškom či v podzemnej garáži, v stredu 16. marca to oľutujete. “Na Slovensko sa blíži studený front a konečne by malo pršať. No okrem zrážok k nám studený front prinesie aj saharský piesok. Ten sa nad západnú Európu začne dostávať už v utorok a vo vysokých koncentráciách. Ak teda necháte autá v stredu vonku, pripravte na to, že ich budete musieť vo štvrtok umyť.

V pondelok sa má rozpútať silná piesočná búrka, pri ktorej sa do vysokých vrstiev atmosféry dostanú tony piesku. Tie potom v silnom južnom prúdení začnú postupovať nad Európu. “Saharský prach sa ešte v pondelok večer dostane nad Španielsko a nad západné a južné Francúzsko, pričom nad týmito oblasťami sa nezastaví a začne postupovať ďalej do Európy. Saharský piesok bude nad Európu vo vysokých koncentráciách prúdiť aj počas utorka a dostane sa už nad južné Anglicko a prakticky celú západnú Európu. Následne sa vplyvom severozápadného prúdenia začne saharský piesok dostávať zo západnej Európy smerom nad našu oblasť. Už v utorok večer sa saharský piesok vo vysokej koncentrácii dostane nad Nemecko, Česko a Rakúsko a v noci z utorka na stredu sa dostane saharský prach aj nad Slovensko,” konštatujú meteorógovia.

V stredu v skorých ranných hodinách sa začnú od severozápadu nad naše územie nasúvať zrážky, pričom najskôr zaprší predovšetkým na západnom Slovensku. “Dažďové kvapky tak v stredu ráno začnú na seba viazať jednotlivé prachové zrnká a saharský piesok tak vďaka kvapkám začne dopadať na zem. Dážď postupne stiahne saharský piesok k zemi na celom Slovensku a tak v stredu počítajte s tým, že sa na autách vytvorí škaredá vrstva piesku,”.