Výstrahy na viaceré časti územia vydal Slovenský hydrometeorologický ústav. Týkajú sa väčšej časti územia. Nie všade bude mrznúť. Teploty sa však budú pohybovať okolo 2 - 3 °C. Otázka, ktorú si asi teraz položí väčšina. Mám už prezuť? Samozrejme, je to vaše osobné rozhodnutie. Držím sa hesla, že radšej skôr, ako neskôr. Určite ešte máte nejaký ten piatok čas. Dni bývajú dostatočne teplé, horšie bývajú nočné a ranné hodiny. A to je rozhodujúce kritérium, či prezuť alebo nie. Jednoducho, ak jazdíte viac cez deň, pokojne môžete počkať. Ak jazdíte v noci alebo ráno, vtedy myslite na to, že letné pneumatiky už nezvládnu to isté, ako pred pár týždňami. Jednoducho dajte nohu z plynu, hoci na ceste stratíte pár minúť. Myslite v prvom rade na svoju bezpečnosť. Veľmi záleží na lokalite, kde jazdíte. Pneumatiky neprezúvate kvôli zákonu, ale hlavne kvôli sebe.

Ideálny čas na prezutie je vtedy, keď priemerná teplota klesne pod 5 °C. Mimoriadny pozor dajte na oblasti v blízko vody alebo na miesta, kde je väčšinu dňa tieň.

Do auta si pomaly hoďte aj škrabku na ľad alebo tekutý rozmrazovač. Ráno vás tak nič nerozhodí. Jedine to, že nenaštartujete kvôli starej autobatérii. Rady sú to síce otrepané, ale šťastie praje pripraveným. Ranné nepredvídané udalosti nepripravených zaskočia, príde nečakaný stres a budú sa snažiť dobehnúť zameškané vyššou rýchlosťou. Poprípade to stavia na slabšie očistenie skla a idú ako v tanku. Tieto na oko banálne veci  sa môžu stať osudnými. Pomaly ďalej zájdeš. V tieto dni je navyše veľmi dôležité vidieť a byť videný. 

Ako pripraviť vozidlo na jeseň? 

  • Brzdy

Brzdová sústava musí pôsobiť na všetky kolesá súčasne a s rovnakou intenzitou. Zamerajte sa na prípadne nedostatky. Veľa vecí sa dá zhodnotiť vizuálne alebo skúšobnou jazdou. Ak to chcete mať skontrolované čo najlepšie, zverte auto mechanikovi.

  • Kvapaliny

Okrem kontroly hustoty a stavu chladiacej sústavy je veľmi dôležitá tiež kontrola množstva a koncentrácie nemrznúcej zmesi v sústave a eventuálne doplnenie chladiacej kvapaliny. 

  • Stierače

Výmena odporúčame podľa stavu gumy stieračov. Tie by nemali zanechávať výrazné šmuhy a vynechávať niektoré miesta. Nezabudnite pomaly prejsť na zimnú zmes do ostrekovačov. 

  • Batéria

Nároky na batériu sú v chladnom počasí obzvlášť vysoké. Pri nízkych teplotách má totiž k dispozícii iba časť kapacity. Vybitá batéria môže už pri niekoľkých stupňoch pod nulou takpovediac "umrieť". Dajte si ju skontrolovať. Ak máte podozrenie, že auto točí ráno z posledného, tak si preventívne hoďte do auta štartovacie káble. 

  • Svetlá 

Svetlá by mali byť funkčné, správne nastavené a čisté. To sú základné predpoklady na to, aby ste videli a aby ste boli videný. Denné svetla vo väčšine prípadov nestačia. 

Pozor na zver a chodcov v tmavom

Polícia v rámci bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky odporúča znížiť rýchlosť, zvýšiť vzdialenosť medzi vozidlami. Osobitou kapitolou sú chodci. Práve oni sú najzraniteľnejšími účastníkmi cestnej premávky. Neoddeliteľnou súčasťou odevu by mali byť reflexné prvky, ktoré za zníženej viditeľnosti môžu za určitých okolností predísť stretu vozidla s chodcom. To však chodci zanedbávajú. Sú jednoducho hazardéri. Ďalšou skupinou je aj zver. Tá v tejto dobe rada migruje a križuje vozovky. Pozerajte preto viac po krajoch, ako ste zvyknutý.