Ak chcete, aby ostal lak karosérie v čo najlepšej kondícii aj po letnej sezóne, prečítajte si nasledovné riadky. Nebude toho veľa a nebude to ani zložité.
vtáči trus poškodí lak nenávratne

Poškodenie laku auta vtáčím trusom môže byť nenávratné. V lepšom prípade si vyžaduje leštenie karosérie...

Pozor na zaschnutý hmyz a vtáčie exkrementy

Zasychajúci hmyz sa vplyvom slnečného žiarenia zažiera a poškodzuje lak. Úplné odstránenie mušiek po zanedbaní problému je niekedy možné iba strojovým leštením. Jednoznačne sa však za najväčšiu hrozbu dá považovať vtáčí trus. Pokiaľ sa zanedbá, rozumej pár dní (niekedy aj pár hodín) na prudkom slnku a trvalé poškodenie laku je na svete. Aké poškodenie? Trus vtákov ako taký ani nie je problém. Ten nastane až vtedy, ak sa na trus pôsobí priame slnečné žiarenie. Vysoké letné teploty dokážu veľmi jednoducho zmeniť tieto exkrementy na kyselinu, ktorá leptá lak. Samozrejme, tiež záleží aj na tom, na čom si vtáčik pochutnával. Ak to boli nejaké bobule, problém bude oveľa väčší než keď vtáčika kŕmili dôchodcovia v parku pečivom. Niektoré druhy vtákov majú tak agresívny trus, ktorý na slnku doslova za pár hodín rozleptá lak. Poškodené miesto už nie je možné strojovo zaleštiť, iba prestriekať.

vtáči trus poškodí lak nenávratne

...v tom horšom dokonca lokálny prestrek.

Aj v tomto kontexte platí, PREVENCIA na prvom mieste. V prvom rade, neparkuj pod stromami. Zásadne znížiš riziko výkalov na aute. V lete však chládok stromov býva vyhľadávané miesto. Preto najlepšou a bežne dostupnou voľbou je kvalitné navoskovanie karosérie. Ešte lepšia je moderná ochrana karosérie - nanokeramika. Ale to nestačí. V momente, keď na aute zbadáš výkaly, pokús sa ich čo najskôr odstrániť. POZOR! Nie za sucha, ale vlhčenou handričkou, alebo priamo tlakovou umyvárkou.
 

V KV Detail ponúkajú aj špeciálny program - expresné umytie karosérie. S použitím rukavice z ovčej vlny a PH neutrálneho šampónu sa o karosériu zvonku postarajú už za 12 €. Základné voskovanie auta stojí 29 €. Jednoznačne platí, že pravidelná údržba, teda čistenie auta sa iste oplatí viac než následné strojové leštenie karosérie, alebo dokonca nutný prestrek poškodeného miesta...