Jar a leto sú totiž iná kapitola. Prinášajú ďalšiu "hrozbu" pre lak v podobe hmyzu a mušiek a veľkého UV žiarenia. Hmyzu a exkrementom počas horúčav stačí 2-3 dňový pobyt na kapote vozidla na to, aby sa "zapiekli" a nešli zmyť bežnou chémiou. Častokrát pomôže už iba strojové leštenie.

Ako pripraviť auto na zimu?

Základom údržby pred zimou je voskovanie, nanoochrana alebo syntetický vosk, tzv. sealant. Pred aplikáciou vosku je vozidlo potrebné poriadne umyť a spraviť dekontamináciu laku. Ide o krok, kedy sa pomocou špeciálnej plastelíny mechanicky odstránia mikročastice asfaltu a brzdného prachu, ktoré sú usadené v laku a bežná čistiaca chémia ich neodstráni. Po dekontaminácii a odmastnení je lak panensky hladký a pripravený na aplikáciu vosku. Ten je ideálne aplikovať aj v dvoch vrstvách pre lepšiu trvácnosť a ochranu nechať. Ak si vozidlo voskujete sami, investujte do kvalitnej mikrovláknovej handričky s hrubou gramážou a jemným vlasom. Ideálne ak má laserom rezané hrany. Lacné, tenké a drsné handry z hypermarketu nemusia byť najlepšou voľbou. Jedine na čistenie vnútorných plastov.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 6 obrázkov

Ďalším krokom je použitie kvalitnej zimnej zmesi do ostrekovačov. Pozor! Najlacnejšia zimná zmes nie je vždy najvýhodnejšie riešenie. Tieto zmesi bývajú veľmi agresívne a častokrát spôsobujú nepekný vodný kameň po čelnom skle, kapote a streche. Ten, keď sa zanedbá a nezmyje, ide odstrániť iba strojovým leštením. V KV Detail odporúčajú použiť pH-neutrálnu zmes do ostrekovačov, ktorá neoslabuje vosk a neškodí materiálom na vozidle.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 3 obrázkov

Bezpečný výhľad za každého počasia?

Dajte si na sklá aplikovať voduodpudivú nanotechnológiu, tzv. "tekuté stierače". Počas dažďa alebo sneženia bude čelné sklo vplyvom náporu vetra počas jazdy čistejšie. Ďalšia výhoda - na sklách nevznikne hrubá vrstva námrazy a budú rýchlejšie očistené.

Sú nové autá na zimu pripravené správne?

Vo všeobecnosti každé vozidlo prežije zimu bez voskovania, pH-neutrálnej zmesi v ostrekovačov a tekutých stieračov. Ide však o to, ako bude vozidlo po zime vyzerať. Je zrejmé, že šetrným umývaním udržiavané a voskované autá majú lak po zime v oveľa lepšej kondícii ako autá, ktoré sa nevoskujú.

Mimochodom, nové autá vychádzajú zo showroomov od predajcov bez akejkoľvek ochrany laku. Pokiaľ ste investovali tisíce alebo desiatky tisíc eúr do nového vozidla, investuje pár desiatok eúr do údržby pred a počas zimy. Vráti sa vám to mnohonásobne. Bez potreby nadmernej údržby po zime. 

Ak chceš aj ty pripraviť vozidlo na zimu, ozvi sa priamo ručnej autoumyvárni KV Detail na tel. 0948 210 345 alebo na info@kvdetail.sk. Sídlia v dostupnom Hoteli Bratislava v Ružinove a otvorení sú 6 dní v týždni.