Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 3 obrázkov

Veci, ktoré ste možno netušili

Vedeli ste, že na moderných autách sa vypnutím klimatizácie kompresor klímy neprestane točiť?Aktuálna generácia tzv. stálobežných kompresorov klímy je neustále v činnosti, čiže mazanie celého systému je zabezpečené, bez ohľadu na to, či reálne chladíte, alebo máte A/C off. Spotrebu paliva to, samozrejme, stále ovplyvní. Keď ide kompresor bez záťaže (lebo klíma je vypnutá), stále sa dá ušetriť, podľa motora od 0,3 do 0,7 litra paliva na 100 km. No tušili ste, že na moderných autách sa klíma automaticky vypne vždy, keď naplno akcelerujete, alebo auto ide do prudšieho stúpania a vy dáte plyn na podlahu? Tušili ste, že európskou legislatívou presadzovaná ekologickejšia náplň systémov klimatizácií známa ako R1234yf je v priemere 4-5x drahšia než rovnako ťažká náplň (meria sa na váhu, nie na objem) R134a používaná doposiaľ? Tieto, aj mnohé pikošky a zaujímavosti sa dozviete z ďalšieho videa zo série voľného pokračovania odborných videí z našej poradne, ktoré vznikajú v spolupráci s vyhľadávaným automobilovým odborníkom a servismanom Rasťom SZALAYOM - majiteľom autoservisu DOVOZY.SK z Ivanky pri Dunaji.

Systém klimatizácie je na rane prakticky pri každej autonehode na prednú časť auta. Chladič a výparník býva často umiestnený hneď za predným nárazníkom auta a tak každé nedobrzdenie, alebo čelný stret s väčšou prekážkou, neraz aj so zvieraťom systém klimatizácie poškodí. Našťastie spoločnosť www.motointegrator.sk má v ponuke ohromné množstvo častí, doplnkov a komponentov systémov klimatizácií na všemožné značky a druhy áut. Veľmi prehľadne si tu dokážete vybrať v samostatných sekciách:
 

Výparníky klimatizácie auta

Kompresory klimatizácie auta

Chladiče klimatizácie

Sieť servisov Q-servis už niekoľko sezón ponúka čistenie klimatizácií od zápachu a ich dekontamináciu od baktérií pomocou umelo vytvoreného ozónu. Tento jednoduchý servisný zásah stojí necelých 10 €, robia ho prakticky v každom servise aj vo vašom okrese (Q-servis sieť autoopravovní má na Slovensku takmer 80 pobočiek). Samotný zásah netrvá viac než polhodinu a určite odporúčame urobiť ho aspoň raz ročne.

cistenie klimatizacie ozonom - motointegrator