Peugeotu ako hlavnému rivalovi Audi sa príliš nedarilo. Tím Oreca-Peugeot mal technické problémy a tým vlastne zanikli všetky nádeje na dobrý výsledok pred domácim publikom. Mimochodom túto trať vlastní boss formule jeden Bernie Ecclestone.



1. McNish/Capello                                                 Audi
2. Adrian Fernández/Harold Primat/Stefan Mücke    Lola-Aston Martin
3. Andrea Belicchi/Jean-Christophe Boullion/Guy     Smith Lola B10/60

Pozrite si súboj prvej trojice:

SPA FRANCORCHAMPS


Chaotický pretek v Belgicku zvládol Peugeot na výbornú. Vybojoval prvé dve pozície a Audi ostal tretí schod na stupni víťazov. Pretek v ktorom sa išlo na 1000 kilometrov poznačil výpadok elektriny, ktorý znefunkčnil počítače a stopovacie zariadenia. To donútilo usporiadateľov prerušiť pretek dve hodiny po štarte, kedy trojica Kirstensen-McNish-Capello na Audi R15+ viedli pole pretekárov. Po reštarte pretekov Sebastien Bourdais z tímu Peugeot zvádzal skvelý súboj s Capellom na Audi a prevzal vedenie keď talian musel ísť do boxov prezuť pneumatiky.

Hodinu pred koncom pretekov mal ťažkú haváriu Ch. Nygaard na Aston Martin kategórie GT1. To opäť zastavilo pretek. Po reštarte o hodinu a pol neskôr prišiel - ako je v SPA zvykom - dážď. Simon Pagenaud vo vedúcom Peugeote bol v jednej zákrute príliš "široký" a absolvoval výlet do trávy. V poradí to však nič nezmenilo, bol schopný udržať vedenie pred Kristensenom na Audi. Stéphane Sarrazin predviedol veľkú stíhaciu jazdu, keď po nehode a oprave vozu dokázal predbehnúť i Kristensena a vybojoval druhé miesto.



1. Lamy/Bourdais/Pagenaud         Peugeot
2. Montagny/Sarrazin/Minassian   Peugeot
3. Capello/Kristensen/Mcnish       Audi



Preteky v SPA z pohľadu tímu Peugeot:

NOČNÝ PRETEK V PORTUGALSKOM ALGARVE


Júlový víkend patril tímom Peugeotu ktorí si napravili chuť po nevydarenej 24-hodinovke v Le Mans. Chýbal totiž najväčší konkurent Audi. Rodinka Mansellovcov chýbala taktiež kôli havárii Nigela v júnovom Le Mans. Celému preteku dominovala dvojica Lapierre/Panis jazdiaca Peugeot tímu Oreca. Skončili pred druhým Rebelion Lola a zajazdili 215 kôl.



HUNGARORING


Pretek v Maďarsku bol naslabšie obsadený z celej série LM. Chýbali tu továrenské tímy, zo zástupcov dízelov sa tu objavil iba Oreca-Peugeot, ostatní favoriti boli súkromné tímy Aston Martin a Ginetta-Zitek rodiny Mansellovcov. Dokonca ani BMW tu nemalo továrenskú podporu. V kategórii GT1 sa objavili iba dva staré vozy Saleen S7, ktoré sa už budúcu sezónu neukážu na štarte. Pretek mal byť pôvodne nočný, no vďaka zmenám programu sa za šera išli iba posledné dve hodiny. V tomto preteku historicky prvý raz vyhralo auto inej kategórie než LMP1. Danny Watts, Jonny Kane a Nick Leventis jazdiaci za Strakka Racing sa postarali o ten úspech. Po štarte však viedli  tímy Rebellion Lola a Oreca-Peugeot. Strakka sa držal za nimi. Na konci prvej hodiny Rebellion vošiel do boxov a vedenia sa ujala
Oreca. Nádeje Rebellionu na dobré umiestnenie však zmarila kolízia do ktorej boli zapletení i Boullion a Leo, keď Neel Jani otočil svoj monopost. Vrátiť ho do správneho smeru chvíľu trvalo a to odsunulo šance na skvelý výsledok do nedohľadna. Vodiace vozidlo (safety car) sa objavilo na trati v tretej hodine preteku po tom ako Carlo van Dam havaroval a zaparkoval svoj Saleen S7R do steny kôli zlyhaniu bŕzd. Pilotovi sa nič nestalo, jeho voz bol však zralý "do velkého kontajnera" ako sám povedal. Pretek sa naďalej zaplietal. Oreca sa už videla na stupni víťazov, po príjazde do boxov však auto zatlačili do garáže. Medzitým Rebellion na
trati mal problém s prevodovkou. Tým Oreca sa opäť vrátil na trať, ale časy kôl boli príliš pomalé a tak sa voz znovu vrátil do boxov. Oreca a Rebellion boli mimo hru, a po odjazde safety caru sa Strakka Racing ocitol na čele pretekov. Tam to dotiahol až do ciela a zapísal sa tak do histórie.



1. Strakka Racing          HPD ARX-01
2. Quifel - ASM Team Ginetta-Zytek 09S
3. Oak Racing             Pescarolo - Judd



OAK Racing na Hungaroringu:

SILVERSTONE


Tímy Audi i Peugeotu sa objavili na štarte v plnej sile. Audi vyhralo kvalifikáciu a tak Peugeoty začínali pretek z druhej rady. Alan McNish sa po štarte ujal vedenia a zvádzal súboj s neskorším víťazom Anthony Davidsonom na Peugeote. Audi neskôr odstúpilo z preteku kôli poruche diferenciálu. Bola to prvá porucha na R15 od spustenia projektu a pre Joest Team prvá za viac než štyri roky. Táto udalosť ovplyvnila i druhú posádku Capello/Bernhard, ako posledný voz Audi na trati nemohli riskovať a preto sa tým rozhodol zmeniť pneumatiky pri doplňovaní paliva skôr než sa plánovalo, čo spôsobilo stratu kontaktu s vedúcim Peugeotom. Auto
Peugeotu s posádkou Anthony Davidson a Nicolas Minassian bez problémov prišlo do cieľa na čele poľa a pridali sedemnáste víťazstvo francúzkemu tímu.



1. Minassian/Davidson Peugeot
2. Lapierre/Sarrazin     Peugeot
3. Bernhard/Capello     Audi R15 TDI




Celkové hodnotenie tímov 2010:


1. Team Peugeot Total - 25 bodov
2. Team Oreca Matmut - 22 bodov
3. Audi Sport Team - 21 bodov
4. Drayson Racing - 15 bodov


Autor: Jozef Huna

foto: J. Huna/M. Svancar

Zdroje: racingsportscars.com, autoevolution.com, planetlemans.com, thecheckeredflag.co.uk, f1sa.com

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 68 obrázkov