Jazdu pod vplyvom alkoholu si budete musieť vyriešiť sami.

Jazdu pod vplyvom alkoholu si budete musieť vyriešiť sami.

Na začiatok upozorňujem, že nejdem túto službu obhajovať ani zatracovať. Každý nech si urobí vlastný názor. Nová služba zaručí, že vodiči už nebudú musieť platiť pokuty. Áno, je to pravda. Má to však malý hačík. Ročný poplatok. Ten má výšku 99 €.

Ako to celé funguje? Vy ako vodič zaplatíte ročný poplatok. Neskôr spáchate priestupok, za ktorý vám v blokovom konaní uloží policajt pokutu. Odmietnete ju zaplatiť. Bude to automaticky znamenať správne konanie. Vy však upovedomíte daného poskytovateľa tejto služby. Splnomocníte ho, aby vás v správnom konaní zastupoval, odošlete potrebné dokumenty, ktoré vám zaslala polícia a tým je pre vás priestupok vyriešený. O všetko sa údajne postará spoločnosť, ktorej ste predtým uhradili 99 € poplatok.

Na Slovensku s touto službou zatiaľ funguje portál jazdimbezpokuty.sk. O pár mesiacov by sa k nemu mala pridať stránka rieseniepokut.sk.
Rovnako za vás nikto nebude riešiť pristupok, na konci ktorého bola nehoda.

Rovnako za vás nikto nebude riešiť priestupok, na konci ktorého bola nehoda.

Na jednej strane je to skvelá ochrana proti sporne udeleným pokutám, ktorými nespokojní vodiči pravidelne zaplavujú internet. Na druhej strane však dáva priestor pre nárast porušovania dopravných predpisov.

Aj táto služba má svoje medze. Ak pôjde o priestupok spáchaný pod vplyvom požitia alkoholu alebo iných omamných látok, o priestupok v súvislosti s účasťou na dopravnej nehode, priestupok súvisiaci s vedením motorového vozidla bez príslušného vodičského oprávnenia alebo priestupok súvisiaci so spáchaním trestného činu, následky budete musieť znášať samy.

Na Slovensku túto službu ponúka zatiaľ jedna spoločnosť. O pár mesiacov by k nej mala pribudnúť ďalšia. Podobný systém funguje už napríklad v Českej republike.

Zdroj: jazdimbezpokuty.sk, cas.sk

Prečítajte si aj: Poškodili ste si auto na výtlkoch? Nádej na náhradu škody žije