Minulý rok sa v Taliansku predalo 1,75 milióna bicyklov a 1,748 áut. Asi sa niet čo diviť, keď cena benzínu sa tu, aj vďaka daniam, vyšplhala na šialené 2 € za liter - najvyšia cena v EÚ. Priemerného majiteľa tak v prepočte vlastniť auto stojí 7000 € ročne, teda vyše 580 € mesačne. Sú tu, samozrejme, aj ďalšie dôvody, ktoré talianom nakvapkali pohár trpezlivosti. Doslova automobilový národ potvrdzuje aj jedna z najvyšśích priečok v priemernom počte áut na obyvateľov. 6 z 10 obyvateľov vlastní auto. To spôsobuje neskutočné zápchy, prepchaté cesty a pridlhý čas na prepravu. Už dnes sa v Ríme na kratšie vzdialenosti dostanete skôr na bicykli než autom...


Šéf Fiatu Sergio Marchionne si vážnosť situácie uvedomuje a veľmi ho trápia. "Každý kto je v automotive biznise v Európe je po tieto dni do rôznej miery nešťastný. Európsku automobilový trh je hotová katastrofa." Fiat zverejnil predaje, za september predal o celých 25% menej! To je strašný prepad.


Naopak, šéf Talianskej Cyklistickej federácie povedal: "K bicyklom sa teraz utiekajú ľudia, ktorí vždy jazdili autom a menia svoje zmýšľanie. Nemyslím, že v Taliansku ešte niekedy zažijeme také predaje áut ako pred rokom 2008." Pravdepodobne bude mať pravdu. Mnohé rodiny sa zbavujú áut a nechávajú si v rodine len jedno, zapisujú sa do systémov zdieľania áut na cestu do práce a vo veľkom nakupujú bicykle. Všetko je to vynútené ekonomickou situáciou. Odhaduje sa, že až 200 000 bicyklov za ostatný čas v Taliansku repasovali a vrátili do prevádzky. Deje sa tak napriek podstatne zvýšenému riziku úrazu a celkového nebezpečia i nekomfortu.