Prvky pasívnej bezpečnosti idú ruka v ruke s prvkami aktívnej bezpečnosti. Automobilky vynakladajú nemálo peňazí na to, aby zmiernili následky, alebo úplne predišli nehode. Popri vonkajšom airbagu umiestneným pod kapotou, alebo airbagu pre motorkárov, už dlhšiu dobu poznáme i airbag pre jednu z najrizikovejších skupín účastníkov cestnej premávky, pre cyklistov. Doposiaľ sa jednalo o skvelý nápad a prototypové skúšky. Všade sa osvedčil.

Zariadenie nazývané hövding, sa nosí ako prídavný golier. Pri páde z bicykla sa okamžite nafúkne a vytvorí mohutnú helmu.

Ak si myslíte, že ide o prevratnú novinku, budete sa mýliť. Švédi airbag hlavy cyklistu predstavili pred viac ako 5 rokmi! Že ste o ňom ešte nepočuli? Nič si z toho nerobte. Každopádne vynikajúci nápad, keďže každoročne poranenie hlavy utrpí veľké množstvo cyklistov. Podrobne si o jeho prvom predstavení verejnosti môžete prečítať v našom staršom článku - neviditeľná prilba pre cyklistov.

 

Video zachytáva ostré testovanie, ktoré nápadne pripomína testy EuroNCAP. Osobne sa "živej figuríne" čudujem, že sa podujala na ostrý test. Figurant skúšal napodobniť jednoduché bežné situácie, aké nastávajú pri jazde na bicykli. Veľmi priaznivá je správa, že tento prvok ignoruje falošné poplachy a aktivuje sa zjavne skutočne až vtedy, keď je to potrebné.

Vnútri goliera je umiestnené nafukovacie zariadenie so špeciálnou náplňou, ktorej hlavným prvkom je hélium a nesmie chýbať snímač pohybu. Airbagu nechýba ani čierna skrinka, ktorá je schopná uchovávať posledných 10 sekúnd pohybového čidla. Airbag stojí v prepočte približne 300-350 eur. Boli by ste ochotní investovať tieto peniaze na ochranu seba a blízkych jazdiacich na bicykli?

Zdroj: Hovding.com