Toyota sa vrátila do segmentu športových kupé s modelom GT86. Na vývoji spolupracoval japonský gigant aj so Subaru. Výsledkom sú takmer identické dvojičky Toyota GT86 a Subaru BRZ. „Toyobaru“ však nežnie všade úspech. V Európe aj na Slovensku je záujem o neprémiový športiak malý. Znamená to, že druhá generácia nepríde? Pre petrolheadov by to bola veľká škoda. No, našťastie kupé predávajú aj v iných častiach sveta, kde je úspešnejšie.

„GT86 bude pokračovať. Auto slúži vyššiemu účelu. Neodchádzame z biznisu.“

2. generácia GT86 príde pravdepodobne v roku 2019

„GT86 bude pokračovať. Auto slúži vyššiemu účelu. Neodchádzame z biznisu,“ prezradil Karl Schlicht, šéf európskej divízie Toyoty. Zatiaľ však nie sú jasné žiadne ďalšie detaily. Auto tak napríklad môže prísť o atmosférický motor. Prínosom by však mohol byť vyšší výkon. Prvá generácia má „len“ 147 kW (200 koní), a to sa zdá mnohým málo. Dnes sú totiž rozmaznaní výkonnými prepĺňanými jednotkami. Iní zase čakali štartovaciu cenu okolo 25 000 €. Malé kupé pritom stojí 31 190 €.


Pravdepodobne bude pokračovať aj spolupráca so Subaru. „Bude to so Subaru? Neviem. Ale aby sme zachovali koncept s motorom nízko, musíme to urobiť. Je mnoho dôvodov prečo pokračovať so Subaru,“ vysvetľuje Schlicht. Subaru totiž dodáva plochý motor, vďaka ktorému je predná časť nízka. Veľkým benefitom je aj nízke ťažisko. A čo povery o verzii s plátennou strechou? Tak v súčasnej generácii rozhodne nič podobné nepríde. A pravdepodobne ani v tej ďalšej, pretože predaje kupé rozhodne netrhajú rekordy. Našťastie v Amerike a Ázii sú dvojičky úspešnejšie, než v Európe. Preto uvidíme aj druhú generáciu, ktorá príde buď koncom roka 2018, alebo (pravdepodobnejšie) začiatkom roku 2019.


Toyota nespolupracuje pri vývoji áut len so Subaru. Napríklad v prípade stavby novodobej Supry, ktorá bude stáť v hierarchii nad GT86, kooperuje s BMW. „Kooperácia funguje dobre. Naša verzia je odlišné auto od BMW,“ dopĺňa Schlicht informácie o Supre. BMW plánuje novinkou nahradiť roadster Z4. Hovorí sa o nástupcovi s názvom Z5.


Zdroj: autocar

TEST TOYOTA GT86

TEST TOYOTA GT86

Je veľmi ťažké napísať čokoľvek nové o tomto aute, čo by ste ešte nevedeli alebo niekde nečítali. Toyota GT86 je tu ...

26. 02. 2013
TEST SUBARU BRZ PREMIUM

TEST SUBARU BRZ PREMIUM

Ak BMW promuje produkty ako Radosť z jazdy, BRZ je Extáza! Neviem ako lepšie opísať pocity pri jazde na drobnom kupé. ...

31. 10. 2012