Poviete si, že 75 rokov je už úctihodný vek. Pri ľudoch áno, ale keď príde reč na korytnačky a automobilky tak je to už o inom. 75 rokov sa tu považuje za taký "stredný" vek. Ako ale vieme, vek je len číslo lebo to podstatné je to, čo daná automobilka dokázala (korytnačkám sa, žiaľ, nerozumieme...). A v prípade značky Toyota to platí dvojnásobne. Jej príbeh započal v polovici 30. rokov minulého storočia, keď si vtedy mladý Kiičiro Toyoda (Kiichiro Toyoda) uvedomil potenciál sériovo vyrábaných vozidiel určených pre širokú verejnosť. Po niekoľkých rokoch vytrvalého úsilia sa mu nakoniec podarilo presvedčiť výrobcu textilných strojov, spoločnosť Toyoda Automatic Loom Works, a tak vznikla nová sekcia so zameraním na automobily. A práve tu začína 75 rokov histórie slávnej japonskej automobilovej značky Toyota.

Toto sú autentické plány prvej továrne automobilky Toyota - Koromo Plant

Vďaka Kiičirovmu neochvejnému presvedčeniu sa v roku 1937 jeho malá vyčlenená divízia z Toyoda Enterprise pretvorila na Toyota Motor Company. Teraz, o 75 rokov neskôr, je Toyota prítomná vo viac než 170 krajinách celého sveta a z jej výrobných liniek postupne zišlo už okolo 200 miliónov vozidiel.

Jej autá pozná celý svet a niektoré mená sú už dnes legendy: Corolla, Land Cruiser, Celica, Supra...

Dánsky autosalón v roku 1963 znamenal začiatok exportu modelu Toyota Crown do tejto krajiny. Mimochodom, táto fotka hovorí čosi aj o milovníkom značky Škoda, ktorá je tam tiež.

Obľúbená Toyota Corolla si pevne drží svoj primát najpredávanejšieho vozidla v automobilovej histórii, pričom v priebehu 11 modelových generácií sa jej predalo vyše 39 miliónov kusov. Zamestnanci vo všetkých výrobných prevádzkach Toyoty po celom svete sa každým dňom snažia o to, aby automobilka vyrábala stále lepšie a lepšie vozidlá. Táto hlboko zakorenená filozofia neustáleho zlepšovania, v japončine označovaná ako kaizen, sa odrazila v novom európskom slogane Toyoty, ktorý stavia aj na programe Toyota Way: Always a Better Way (t. j. „vždy lepšia cesta“).

Toyota Model AA Sedan z roku 1936

Na oslave pri príležitosti vyrobenia vozidla Toyota s poradovým číslom 200 miliónov sa vyjadril Akio Toyoda, prezident spoločnosti Toyota Motor Corporation: „Sme odhodlaní vyrábať stále lepšie vozidlá. A to je spoločným cieľom všetkých 300 000 pracovníkov automobilky Toyota po celom svete.“

S blížiacim sa 75. výročím automobilky Toyota (oficiálne 3. novembra) sa Toyota v Európe chystá spustiť rad iniciatív na uctenie obetavosti všetkých spolupracovníkov z celého sveta v priebehu posledných 75 rokov. Tieto iniciatívy budú zároveň vyjadrovať vďaku automobilky smerom k svojím zákazníkom, fanúšikom a nadšencom automobilov, ktorí sa tak s Toyotou budú môcť podeliť o radosť z jej výročia.