Pritom nová generácia diskov používa nové technológie povrchovej ochrany s 3-násobným lakovaním, ktoré je odolnejšie voči chemickým posypom, aj malému mechanickému poškodeniu. Hliníkové disky dodajú vášmu autu oveľa väčšiu vizuálnu i reálnu hodnotu. Zliatinové disky pritom nekorodujú, takže aj po rokoch dokážu vyzerať veľmi dobre. Každé auto si zaslúži vyzerať dobre po celý rok. S čiernymi plecháčmi každé vyzerá ako štrbavý úsmev...

hlinikove disky su vhodne aj na zimu

Aké disky na zimu zvoliť?
 

Pre zimu je vhodné voliť menšieho priemeru než sú vaše letné kolesá. To v záujme zvýšenia komfortu pruženia na často zlých povrchoch. Vyššia bočnica lepšie ochráni podvozkové časti tlmením prudkých rán už priamo na pneumatike. Vyššie zimné pneumatiky majú tiež lepšie záberové vlastnosti v snehu, prípadne v blate, alebo štrku/piesku ak sa s autom ocitnete mimo spevnených povrchov ciest.

Tiež je rozumné voliť jednoduchší dizajn s menej lúčovými diskami. V disku sa potom voda/sneh zachytáva oveľa menej. Často totiž zmrzne na ľad a veľmi nepríjemne ovplyvní jazdu. V otvorenejšom disku sa tiež oveľa menej zachytáva soľ, alebo špina a aj jeho umytie tlakovou vodou je oveľa jednoduchšie a efektívnejšie. Prakticky všetky zliatinové disky sú pevnejšie a odolnejšie než plechové, lepšie chladia brzdy, čistia sa ľahšie (hlavne v porovnaní s kolesami s puklicami) a cenovo to dnes už naozaj nijako zásadný rozdiel nerobí. ALCAR Slovakia má v ponuke viacero cenovo dostupných homologovaných diskov overených značiek AEZ, DOTZ, DEZENT a ENZO s dizanom vhodným pre zimu. Vyskúšajte si konfigurátor, ktorý priamo na vašom aute ukáže ako bude novými diskami vyzerať.

vhodnost diskov pre pouzitie v zime urcuje hlavne kvalitna ochranneho nastreku

Vhodnost diskov pre použitie v zime určuje hlavne kvalitna ochranného nástreku a vrstiev laku.

Vhodnosť diskov pre zimu určuje ochranný lak
 

Prakticky žiadne disky na svete sa nevyvíjajú špeciálne pre použitie v zimnej prevádzke. Vhodnosť použitia v zime (odolnosť proti soli a štrku) vyplýva z kvality a hrúbky bezfarebného laku. Špeciálny kvalitný lak pre zaťaženie v zimnej prevádzke musí mať optimálny kompromis medzi hrúbkou vrstvy a pružnosťou laku. Je tu viacej nenormovaných variant, ako tieto vlastnosti testovať. Najtvrdšou skúškou je určite pádová skúška. Zo 4 metrovej výšky sa nechá spadnúť na ráfik cez rúru skrutková matica rozmerov M8, pričom po údere sa nesmie lak roztrieštiť. 

vhodnost diskov pre pouzitie v zime urcuje hlavne kvalitna ochranneho nastreku

Jednou z výhod zliatinových diskov pre použitie v zime je to, že nehrdzavejú...

Ochrana proti soli
 

Všetky disky výrobcu AEZ musia obstáť v teste v hmlovej soľnej komore. V tejto skúške sa urobí ryha do laku disku a v umelohmotnom kontajneri sa disk postrekuje cca. 300 hodín roztokom kyseliny. Táto skúška preukazuje kvalitu a odolnosť laku. Pokiaľ bezfarebný alebo strieborný lak vykazuje kvalitatívne chyby, potom na styčných miestach "vykvitne".