Obľuba SUV je v posledných rokoch enormná. Dokonca narástla do takých rozmerov, že výrobcovia doviedli autá tejto kategórie do absurdných modelov. Sú nimi rýchle SUV, ktoré vo väčšine prípadov už stratili akékoľvek šance, že sa ešte niekedy pozrú mimo cestu. Na jednej strane si ich tvorcovia zaslúžia obdiv, pretože dokážu z veľkých nemotorných áut s vysokým ťažiskom vydolovať až nečakane športové jazdné vlastnosti. Dokazuje to aj boj o najrýchlejšie SUV na Nurburgringu. No na druhej strane sa z praktických áut stali iba predmety na ukazovanie svojho postavenia, či peňaženky. Jedným z týchto modelov je Audi SQ5 TDI. SUV, ktoré zdolá 100 km/h za 5,1 s. Automobilka však teraz prišla s ešte výkonnejšou verziou SQ5 TDI Plus.

Audi SQ5 Plus dostalo 27 koní a 50 Nm navyše. Na zrýchlení z 0 na 100 km/h to však nezbadáte. Jazdným vlastnostiam ale určite prospeje aktívny športový diferenciál na zadnej náprave.

Už model SQ5 TDI má prinajmenšom nadpriemerné dynamické parametre. Spomínané zrýchlenie z 0 na 100 km/h za 5,1 s mu môže závidieť aj väčšina hot hatchov. Maximálna rýchlosť je pre výkonné nemecké auto samozrejmých 250 km/h. To všetko vďaka 3,0 litrovému biturbo V6 TDI. Jeho výkon je v SQ5 230 kW (313 k) a krútiaci moment ohromných 650 Nm. Samozrejmosťou je pohon Quattro. Model SQ5 TDI Plus posúva tieto šialené parametre ešte ďalej. Z toho istého motora ponúkne o 20 kW (27 k) viac, teda celkovo 250 kW (340 k). V Audi pri ladení motora nezabudli ani na krútiaci moment a tak ho na všetky kolesá ide cez 8-stupňovú automatickú prevodovku Tiptronic ešte o 50 Nm viac. SQ5 Plus navyše ako prvý model typu Q5 dostal športový aktívy diferenciál na zadnej náprave. Celkových 700 Nm sa zrejme prejaví na pružnosti, no závratný rozdiel to už nebude. Základné dynamické parametre pritom zostali rovnaké a tak aj výkonnejšia SQ5 Plus zrýchli z 0 na 100 km/h rovnako ako "bežná" SQ5 za 5,1 s. Rovnako aj maximálna rýchlosť je obmedzená na rovnakú hodnotu. SQ5 Plus však nie je prvá verzia so zvýšeným výkonom. V predaji je totiž už aj model SQ5 Competition s výkonom 240 kW (326 k).

Audi SQ5 Plus jazdí na 21" kolesách

Mierne zmeny nájdeme aj v interiéri. Už aj tak kvalitné sedadlá totiž dostali nový vzhľad. Ich čalúnenie z kože Nappa má v tejto verzii diamantové prešitie striebornou niťou. Audi však prináša aj exkluzívnu 100 kusovú sériu v modrej farbe Macaw blue. Okrem exteriéru ju nájdeme aj na prešívaní sedadiel, volantu a radiacej páky. Cena Audi SQ5 Plus je v Nemecku stanovená na 67 700 €. Po porovnaní cien SQ5 Competition u nás a v Nemecku (64 110 € vs 62 750 €) môžeme očakávať slovenskú cenu SQ5 Plus na úrovni 69 000 €.

Zdroj: tlačová správa