Lamborghini doplní svoje portfólio o SUV. Novinka to nie je, o Lamborghini Urus už vieme dosť dlho. Automobilka teraz rieši problém, kde bude SUV vyrábať. Urus postavia na platforme MLB podobne ako koncernové Audi Q7, VW Touareg a Porsche  Cayenne. Továreň v Sant’Agata je ale príliš malá na to, aby v nej vyrábali nový typ. Lamborghini chce postaviť 3000 Urusov ročne, momentálne ich fabrika produkuje asi 2100 áut ročne.

Lamborghini Urus bude druhý býk, ktorý dokáže jazdiť mimo spevnenej komunikácie. Prvým bol LM 002.

Lamborghini chce vyrábať 3000 Urusov ročne. Továreň v Sant’Agata nie je dosť veľká a musia zvážiť možnosti. Do úvahy prichádza aj Bratislava, kde z linky schádzajú Audi Q7, VW Touareg a onedlho sa k nim pridá aj Porsche Cayenne.

Do úvahy prichádza fabrika Volkswagen v Bratislave. Audi Q7 a VW Touareg tu už montujú. Pre Porsche Cayenne pripravovali len karosériu, ale od roku 2016 budú stavať Porsche Cayenne kompletne v Bratislave. V prospech Bratislavy hovorí aj fakt, že továreň vlastní najväčší koncernový lis na oceľ a hliník.

Špekuluje sa, že Urus by mohol schádzať z výrobnej linky bratislavského Volkswagenu

Kritici hovoria, že tento krok nie je šťastný a Lamborghini by tým prišlo exkluzivitu. Taliani však môžu použiť rovnaký spôsob výroby, ako doteraz používalo Porsche. Karosériu by mohla postaviť bratislavská továreň a kompletizáciu Urusu by vykonali robotníci v Sant’Agata. Koniec koncov Lamborghini už raz podobný postup použilo. Ak sa pamätáte na offroad LM 002, tak Taliani si nechali karosériu a interiér vyrobiť v španielskej firme Irizar.

V hre je aj možnosť výroby karosérie v Bratislave a kompletizácie v Sant'Agata

Lamborghini oficiálne hovorí iba to, že vývoj Urusu pokračuje podľa plánu. Hovorca bratislavskej továrne Volkswagen povedal, že výroba Lamborghini v Bratislave je len špekulácia a nebudú to ďalej komentovať: „To sú zatiaľ len vízie, nie je to schválené. Hovoríme najskôr o rokoch 2016 – 2017.“ Pripomenul, že v minulosti sa hovorilo aj o výrobe SUV pre Bentley v Bratislave, no nakoniec to aj v tomto prípade budú len karosérie a auto skompletizujú v Crewe.

Zdroj: auto.cz, sme.sk