Špeciálne spätné zrkadlo vie pracovať v dvoch režimoch: 1, displej 2, klasické zrkadlo

Poznáte ten pocit, keď dozadu nič nevidíte kvôli opierkam na hlavu, hlavám pasažierov, alebo batožine naloženej až po strop? Nepríjemné vedia byť aj zadné stĺpiky. Ako je možné, že prekážky zo zorného poľa zrkadlo vymaže? Princíp je úplne jednoduchý, nejde o zrkadlo, ale o displej. Ten premieta pohľad zo zadnej kamery. Výsledný obraz je vo vysokom rozlíšení a záber je širší, než pri klasickom zrkadle. Otázne je, ako vývojári vyriešili čistenie kamery. Pri jazde sa môže totiž veľmi ľahko zašpiniť.


„Ľudia sa môžu pýtať - Prečo to potrebujem?“ povedal Neil Boehm, viceprezident Gentexu. Zadná kamera má priniesť uhol pohľadu 40 – 60°. Bežné zrkadlo má 20 – 25°. Je to odlišný pohľad ako poskytuje parkovacia kamera, tá smeruje k zemi. Displej môžete dokonca úplne vypnúť a vtedy sa to správa ako bežné zrkadlo. Nechýba ani automatické prispôsobovanie svetelným podmienkam. V tme bude jas displeja slabší. Klasické vonkajšie spätné zrkadlá zostanú na svojom mieste bez zmeny. Dôvodom môže byť aj legislatíva v USA, ktorá zatiaľ nepovoľuje čisto kamerový systém.

 „Jazdím na aute s týmto displejom tri alebo štyri roky,“ povedal Boehm. Ďalej sa priznal, že občas sa zabudne a skontroluje vlastný odraz na displeji, potom si však uvedomí, že odraz tam byť nemôže.


Zrkadlo sa nebude dať objednať do Cadillacu CT6 samostatne, ale je súčasťou príplatkového balíka, ktorý stojí 2200 €. Hi-tech zrkadlo vyvinula spoločnosť Gentex. Vďaka tomu, že nejde o patent Cadillacu, ich teda v budúcnosti budeme môcť vidieť v produktoch iných automobiliek.

Zdroj: forbes