Pár desiatok rokov dozadu ste mohli väčšinu áut krásne škatuľkovať do niekoľkých kategórií kde patrili sedany, kombi, kupé, kabriolety, off-roady... ale dnes? Každá automobilka chce búrať hranice. Máme tu štvordverové kupé, SUV, SAC, CUV... a ich kombinácie. Dnes si ukážeme ďalšieho dizajnového kríženca, ktorý pochádza z Brazílie. Fiat tu nedávno predstavil koncept FCC4 (Fiat Concept Car 4).  Za dizajn je zodpovedné juhoamerické centrum dizajnu pre Fiat.

Extravagantný koncept Fiatu z Brazílie

Keď som ho uvidel na prvom renderi, pomyslel som si že ide o konkurenta pre Nissan Juke, ale omyl! Toto auto je omnoho väčšie a v dĺžke prerastie aj BMW X6. V šírke a výške mu však chýba päť centimetrov na bavorského mastodonta. Keď už sme pri nemeckej X6, tá vyzerá oproti FCC4 ako úplne konvenčné auto a vlastne ma nenapadá žiadne iné auto, ku ktorému by som mohol brazílsky koncept veľkosťou a dizajnom prirovnať. FCC4 z profilu pripomína pick-up s vysokou nakladacou hranou, ale úžitkové vozidlo to ani z ďaleka nie je. Skôr sa jedná o štýlové kupé SUV. Predná maska zase pripomína kríženca Range Rover Evoque a Nissana Juke.

Bočný profil konceptu pripomína pick-up (až na detail, že "ložná" plocha je prekrytá sklom)

Na prednej maske môžeme nájsť LED svetlomety. Celá karoséria sedí na obrovských kolesách. Ich presnú veľkosť nevieme, pretože Fiat nedodal žiadne detaily ohľadom konceptu. Vďaka nim ale sedí celé auto vysoko, takže môžeme očakávať dobrú prejazdnosť v teréne, teda ak bude auto vybavené kvalitným pohonom 4x4. Všetko je však nejasné, pretože zatiaľ ide iba o koncept auta s netradičným dizajnom a nevieme, či za ním máme hľadať sériové auto. Celá situácia mi pripomína, keď som videl prvý krát koncept BMW X6. Vtedy som si myslel, že je to len vybúrenie dizajnérov a niečo také nemôže prísť do výroby :-).

 

Zdroj: autoblog.com