Služba Uber prišla na Slovensko. Prví vodiči už začali jazdiť po Bratislave. Uber konkuruje klasickým taxíkom, ale aj MHD. Uber nemá vlastné autá, prepravu len sprostredkuje medzi vodičom a cestujúcim pomocou aplikácie v smartfóne. 

 

Uber so sebou prináša aj hnev klasických taxislužieb. Vodiči jazdiaci pre Uber totiž nepotrebujú žiadnu špeciálnu licenciu. Pracujú tak bez byrokratických zásahov štátu. 

Pre Uber môže jazdiť každý, kto splní niekoľko podmienok. Musíte mať vlastné auto (nie staršie ako 10 rokov) a prejsť vodičskou a trestnou kontrolou. Podmienkou je, že šofér odvádza spoločnosti 20% zo svojich tržieb. Aj napriek tomu je Uber lacnejší než bežné taxíky.


„Sme veľmi radi, že prinášame našu službu do ďalšieho mesta na Dunaji. Uber prináša ľuďom v Bratislave ďalšiu možnosť ako sa presunúť z miesta A do miesta B spôsobom, ktorý je spoľahlivý, bezpečný a dostupný. Bratislavčania sú známi ako mimoriadne technicky zruční, o čom svedčí aj fakt, že našu aplikáciu si tu stiahlo tisíce ľudí, a to ešte predtým, než bola služba vôbec dostupná,“ tvrdí Lokman Kuris z Uberu.

Pre zákazníkov je najväčšou výhodou, že ceny sú pevne dané. Cenu neúčtuje vodič, ale aplikácia.

A ako si objednať jazdu cez Uber? Objednanie jazdy je úplne jednoduché. Všetko robíte cez smartfón. Najskôr si vyberiete miesto, kde chcete pristaviť auto, alebo smartfón určí vašu polohu. Následne si vyžiadate jazdu a čakáte kým ju vodič príjme. V mobile si môžete pozrieť presný popis auta, vodiča a najmä referencie od ostatných zákazníkov! Aplikácia vám dokáže vypočítať čas do príchodu vodiča, prípadne ukáže jeho polohu. Na taxík teda nemusíte čakať.


Pre zákazníkov je najväčšou výhodou, že ceny sú pevne dané. Cenu neúčtuje vodič, ale aplikácia. Už dopredu viete cenu, ktorú približne zaplatíte. Žiadne upravené taxametre, niekoľko sadzieb a podobne. Navyše neplatíte v hotovosti, ale prostredníctvom aplikácie, ktorá je napojená na vašu platobnú kartu. Potvrdenie o zaplatení vám príde na e-mail. Štandardný cenník je približne takýto: nástupné 1,20 €, za každú minútu 0,09 € a 0,36 € za kilometer.

Uber so sebou prináša aj hnev klasických taxislužieb. Vodiči jazdiaci pre Uber totiž nepotrebujú žiadnu špeciálnu licenciu. Pracujú tak bez byrokratických zásahov štátu. Taxikárom sa to, samozrejme, nepáči. Súd v Španielsku napríklad zakázal činnosť spoločnosti Uber na svojom území. S veľkým odporom sa stretla spoločnosť aj vo Francúzsku, Holandsku, Nemecku, ale aj v Ázii.


Pre Uber však môžu jazdiť aj taxikári, stačí sa len zaregistrovať.

 

Zdroj: etrend