Hviezda Formule 1 pomaly vyhasína a podľa Ecclestona je šport momentálne v najhoršom stave celej svojej histórie. „Nezaplatil by som za to, aby som vzal rodinu na preteky. To ani omylom. Aký by to malo zmysel, keď viete – a stávkari to vedia tiež, nie sú hlúpi – že Hamilton pravdepodobne získa pole position a preteky aj vyhrá, zatiaľ čo druhý Mercedes bude na pódiu.“ Nezostal len pri kritike. Pasuje sa za jediného, kto môže F1 z tejto šlamastiky dostať. Každopádne, raz už z Formuly 1 urobil najsledovanejší motoršport na svete. Hovorí, že len on dokáže zabezpečiť dlhodobú atraktivitu: „Ja tú prácu nepotrebujem. Nepotrebujem ani tie peniaze. Väčšina ostatných myslí len na to, čo je pre nich dobré z krátkodobej perspektívy, tou dlhodobou sú dva, či tri preteky,“ povedal Bernie. Hoci vyhlasuje, že nemusí viesť F1 za peniaze, no vždy pre seba uchmatne najväčší kus koláča a usporiadateľom sa snaží nanútiť také podmienky, že niektorí radšej Formulu 1 opustia.

Podľa Ecclestona je na tom F1 najhoršie v celej histórii. Je v nej príliš veľa demokracie, Ferrari s Mercedesom sformovali kartel a prezident FIA Jean Todt je príliš mäkký.

Ecclestone si myslí, že v F1 je veľa demokracie, čo je na škodu. Šport vraj potrebuje pevnú ruku. Netají sa obdivom k Vladimírovi Putinovi. Tak, ako Putin vládne Rusku, by podľa neho mal niekto vládnuť F1. „Je to chlapík, ktorý by mal viesť Európu. Pozrite sa, ako urovnáva veci v Sýrii. Dobré na ňom je, že urobí to, čo si myslí, že je správne a stojí si za tým,“ povedal Bernie. „Keď potrebujem, tak mu zavolám. Rád robím obchody s ľuďmi, ktorí sami dokážu zhasnúť svetlo a nepotrebujú na to asistenta svojho asistenta. Jedine takto sa dajú veci robiť. Už skôr som povedal, že nemám rád demokraciu. Nič nevyrieši. Mám celkom rád Davida Camerona (britský premiér). Nemyslel som si, že ho budem mať rád, ale on v rámci vyjednávania s EU urobil to, čo si myslí, že je pre Britániu najlepšie.“

Je problémom Concordská zmluva?

Ako ďalší dôvod úpadku F1 vidí súčasnú Concordskú zmluvu, ktorá platí od 2013 do 2020. Všetkému vraj vládne Ferrari a Mercedes. Automobilky dodávajú pohonné jednotky ôsmim z jedenástich tímov a zákazníci proti nim nepôjdu. O zmene pravidiel nechcú ani počuť. Mercedesu súčasný stav vyhovuje a Ferrari je jediná fabrika, ktorá ich doťahuje. „Takéto veci sú bežne známe ako kartel a kartely sú nelegálne. Riadime teda niečo, čo je nelegálne. A navyše ide o nekonkurenčné prostredie,“ hovorí Bernie.

Podľa Ecclestona Jean Todt  na pozícii prezidenta FIA zmäkol: „Jean sa bohužiaľ stal diplomatom. Chce, aby bol každý šťastný. Je to pekné zmýšľanie od prezidenta, ale takto to nefunguje. Nemôžu byť všetci šťastní.“ Dodal, že Svetová rada motoršportu už dávnejšie súhlasila, že Ecclestone spolu s Todtom môžu urobiť hocičo, čo vyrieši problémy F1. „Jean, teraz si môžeme robiť čo chceme,“ spomína Bernie. „Och, zažalujú nás,“ odpovedal Todt. Ecclestone vraj reagoval tak, majú v ruke nabitú zbraň a keď ich niekto zažaluje, tak zaplatí všetky škody. Todt to ale odmietol. Podľa Bernieho neurobí nič, čo by mohlo niekoho naštvať. Vyzdvihol snahu o zvyšovanie bezpečnosti na cestách, no zároveň povedal, že agendu F1 by mal prenechať niekomu inému. Ecclestone by chcel, aby niekto vládol Formule 1 pevnou rukou, jednoducho určil, čo je pre šport najlepšie a podľa toho by sa pretekalo. Fungovať by to mohlo, ale dnes je takýto scenár nepravdepodobný. Ani jedna zo strán zainteresovaných v F1 sa nebude chcieť vzdať svojho vplyvu.

Zdroj: autoforum.cz