5.KartCup-2013-Kart1-Arena

Štvrtkový KartCup netradične v stredu večer


Piate kolo vytrvalostných pretekov na motokárach série KartCup pripadlo na poslednú májovú stredu. Trošku netradičný deň, KartCup je totiž tradične spätý so štvrtkovými večermi. Posun si "vynútilo" slávnostné otvorenie novej motokárovej haly MAX60 s výlučne elekrickými motokárami v Bratislave vo štvrtok večer. To sa čiastočne podpísalo aj na podpriemernej účasti 8 tímov v pretekoch.
 

 

5.KartCup-2013-Kart1-Arena

Ženám, dámam i dievčatám organizátori vzali darček. Na dovažovaní im ubrali 10 kg.
5.KartCup-2013-Kart1-Arena

5.KartCup-2013-Kart1-Arena

Obľúbená Kart1 Aréna je zázračným miestom pre dostupný motoršport

 

Obľúbenosť Kart1 Arény je stále až neuveriteľná, čo najlepšie dokazuje permanentá vyťaženosť a častá obsadenosť v podobe uzavretej spoločnosti a časté firemné akcie niekoľkokrát v týždni. Aj V. KartCup preto začal o hodinu neskôr ako bolo v pláne. Časový posun má na svedomí aj skvelá rozmanitosť Kart1 Arény. V druhej polovici mája totiž veľmi nenáročným spôsobom zmenili trať na varian dva z troch a organizátor považoval za povinnosť ponúknuť jazdcom povinný voľný tréning.

 

5.KartCup-2013-Kart1-Arena

5.KartCup-2013-Kart1-Arena

Trať Variant II je ešte náročnejšia a lepšia!

 

Májový KartCup sa tak stal jednou z prvých kartingových sérií na trati variant II. Všeobecne sa dá povedať, že trate v Kart1 Aréne sú jazdecky aj kondične náročné, čo je výborné. Nie je jednoduché naučiť sa tu jazdiť slušné časy a zďaleka nie každý tu zvládne bojovať s volantom v plnom tempe viac než polhodinu. A práve 30 minút je najkratší čas, ktorý musí každý jazdec tímu v pretekoch KartCup absolvovať. Po najazdení predošlej verzie trate v oboch smeroch sa rozptyl najlepších a najslabších jazdcov pohyboval na úrovni do 1,5 sekundy na kolo. To vôbec nie je málo, no dá sa to. Nová trať, variant II rozdiely ešte zásadne zväčšila. Až na priemerný rozptyl až 2,5 s na kolo. K tomu možno dodať jedine známe české: Tréning dělá mistra :) Tí najlepší jazdci sú v hale viackrát za týždeň, než ostatní za mesiac. To však nie je výhovorka, či sťažovanie si. Práve naopak, treba to brať skôr motivačne.

5.KartCup-2013-Kart1-Arena

5.KartCup-2013-Kart1-Arena

4 dievky v KartCupe sú rekord!

 

Sériu spočiatku nejazdila žiadna deva. Po krátkej dobe sa objavila prvá lastovička Renáta Zajcev. O nejaký čas sa v sérii udomácnila aj Veronika Veve Vanyová. Ostatných pretekov sa zúčastnili ďalšie dve nové ženské tváre, Barbora Pucherová - tiež ostrieľaná gokartistka a z ďalekej Prievidze prišla partia JDR s Dominikou Šupekovou. Ale poďme stručne od začiatku.

 

5.KartCup-2013-Kart1-Arena

5.KartCup-2013-Kart1-Arena

3 jazdci majú voľný vstup na Superstars SlovakiaRing

 

Žrebovanie voľných lístkov Superstars na SlovakiaRingu Už tretie preteky KartCup po sebe priniesli organizátori jazdcom na vyžrebovanie voľné lístky na atraktívne podujatie na SlovakiaRingu. Tentokrát sa žrebovali tri voľné vstupenky na slovenskú premiéru pretekov Superstars s bývalými jazdcami F1, ktorých hlavné preteky sa jazdia v nedeľu 9. júna. Víťazmi voľných vstupov sa stali Braňo Bizub, Róbert Šticza a Miro Tichý.

5.KartCup-2013-Kart1-Arena

5.KartCup-2013-Kart1-Arena


Kvalifikácia

 

Čas pod 52 s možno na tejto trati považovať za slušný. Úroveň najlepších jazdcov najlepšie dokumentuje už samotná kvalifikácia. Na len častočne zohriatom náradí zajazdili zástupcovia tímov RRA a Go Baby Go časy pod 49,9 s! V tomto poradí získali aj miesto na štarte. Tretie až šieste miesto si podelili tímy s kvalifikačnými časmi v rozpätí 50 - 51 s. Do počtu sa v štartovnom poli na 7. a  8. mieste ocitli tímy KartCup a nováčikovia JDR Prievidza. Kvalifikáciu zvládli časmi tesne pod 51,5 s.

 

5.KartCup-2013-Kart1-Arena

Preteky s vypätím na konci

 

Spomínané milé prekvapenie v podobe rekordného počtu dievčat v boji s časom a súpermi na trati bolo o to zaujímavejšie, že tri z nich sformovali dámsky tím s priliehavým menom Ladies :) 22. KartCup v poradí sa zároveň stal prvými pretekmi s len trojčlennými tímami. Pravidlá totiž umožňujú štartovať tímu s počtom 3 - 5 jazdcov. Keďže viacero popredných tímov ako HBRT, Steps Nitra a BK Racing sa týchto pretekov nezúčastnilo, od začiatku bolo zrejmé, že o prvé miesto bude bitka prebiehať medzi Go Baby Go, RRA a vzhľadom na jazdecké kvality dievčat aj tímom Ladies. A bolo to presne tak.


Časy jednotlivých kôl pretekov V. KartCup 2013

 

Prvé tri tímy dokázali skončiť v rovnakom 142. kole! Dvojhodinovku s minimálne dvoma povinnými striedaniami po krásne čistej a mimoriadne rýchlej jazde vyhrali bratia Bizubovci Braňo a Tomáš spoločne s bratrancom Viktorom Mackom. Títo už druhý rok predstravujú najúspešnejší a najobávanejší tím série. Vyhrali s odstupom 19,2 s pred druhým tímom RRA. Pod skratkou krstných mien Rado, Robo a Ali sa skrývajú mimoriadne zdatní gokartisti. V podstate pri každých pretekoch majú potenciál zvíťaziť. Žiaľ, teraz, podľa ich slov boli dve z troch kár, ktoré počas pretekov osedlali pomalšie ako priemer. Preto museli byť aj veľmi radi, že preteky končili v 120. minúte, lebo tlak Renáty Zajcev v posledných minútach by iste neustáli. Ladies prišli do cieľa na III. mieste s len 3,3 s odstupom!
 

Seriál KartCup podporujú:
AUTOGLYM - špičková autokozmetika ALCOHOL KILLER - prírodný osviežujúci nápoj
CarZone - všetko pre pilota SlovakiaRing - profesionálny pretekársky okruh

 

KartCup 2013
priebežné poradie tímov
por. tím body
spolu
2 Go Baby Go 88
5 RRA 74
1 HBRT Team 69
3 STEPS Nitra 55
6 GoKart Team 52
4 Na Hrane 41
9 Rival Car 39
9 KartCup Team 30
7 T.R.C. 27
8 BK Racing 21
11 Autocross Pažický 18
12 Polnoční jazdci 17
13 LAW Kroměříž 16
13 Motaci Team 16
19 Ladies :) 15
18 Svetový mier 14
20 JDR Prievidza 10
15 Drifting.sk 7
16 Kejkar team 6
16 ASOS team 6
18 Lupo Racing 5