Preteky budú zaradené ako riadne podujatie do seriálu Majstrovstiev Slovenska pretekov automobilov do vrchu, Majstrovstiev Slovenska v pretekoch historických automobilov do vrchu, Slovenského kopcového pohára, Slovenskej trofeje pretekov automobilov do vrchu pravidelnosti a voľných pretekov. Ako je pri takomto formáte zvykom, rozdelené budú na dva samostatne hodnotené dni – sobotu a nedeľu. Napriek tomu, že termín je to trochu netradičný, Pezinská Baba vždy dokázala vylákať do rozľahlého kameňolomu – depa a na trať tisíce divákov, a hádam to bude tak aj tesne po začiatku školského roka. Na druhej strane výhodou je, že už všetci budeme mať po dovolenkách. 

foto: Tibor Szabosi

Baba už potrebovala plastiku

Tí, ktorí na Pezinskú Babu chodia pravidelne, či už na preteky, alebo na výlety (prípadne vyskúšať jej zákruty na aute alebo motorke), vedia, v akom zúboženom stave tento horský priechod je. Preto v rámci veľkých príprav tento týždeň odštartovali opravu cesty, ale aj opravu a výmenu zvodidiel. Aký rozsah opráv sa podarí stihnúť a hlavne vyfinancovať, to bude prekvapením pre všetkých, ale tešiť sa môžu všetci – pretekári aj civilní vodiči – pretože povrch vozovky bol už poriadne „kostrbatý“, na niektorých miestach doslova katastrofálny. Hoci si  na výmenu celého asfaltového koberca ešte budeme musieť počkať, tieto opravy by mali byť po predchádzajúcom fľakovaní dôkladnejšie, vyrezaním starého a natiahnutím nového asfaltu aspoň na tých najhorších miestach. Celej úpravy cesty sa chytil ďalší spriaznený tím Jung Sportline. 

foto: Tibor Szabosi

Čo motoristov vyslovene nebolí – teda až do momentu havárie – sú skorodované a zle osadené zvodidlá, ktoré sú už na mnohých miestach vlastne nefunkčné (o čom málokto nezainteresovaný vedel), takže ich treba vymeniť a na mnohých úsekoch doplniť tak, ako to vyžadujú bezpečnostné predpisy medzinárodnej asociácie FIA a teda aj našej národnej federácie SAMŠ. 

foto: Tibor Szabosi

Jazdci sa už hlásia

Celkom symbolicky sa ako prvý prihlásil jeden z našich najskúsenejších pretekárov Peter Jureňa, mnohonásobný európsky a slovenský šampón v skupine N. Na Babe sa mu vždy mimoriadne darilo a bola to jeho prvá trať, na ktorej pred viac dvadsiatimi rokmi štartoval. Bolo to aj v časoch najväčšej slávy legendárnej trate, ktorá viackrát hostila účastníkov európskeho kopcového šampionátu a pretekári z celej Európu práve na Pezinskú Babu radi chodievali. Samotná trať má dĺžku 5100 metrov a je v minimálnom mieste 7 metrov široká. Pri jej zdolávaní na jazdcov čaká 19 zákrut a prevýšenie 280 metrov. 

foto: Tibor Szabosi

Ako na Babu?

Diváci, ktorých sa každý rok na Pezinskej Babe zišlo nesmierne množstvo, majú k trati prístup buď od Pezinka, kadiaľ sa dostanete k štartu, alebo od Perneka, kde sa zase dá pohodlne dostať na cieľ pretekov. Kto bude chcieť sledovať dianie priamo na trati pretekov, sa musí vydať na menšiu turistickú vychádzku po niektorom z lesných chodníkov. Dobrou správou je, že organizátor sa snaží vybaviť kyvadlovú dopravu pre divákov. To, či sa to nakoniec podarí, však ešte v tomto momente nie je isté. Ďalšie aktuálne informácie sú na stránke www.astpresskam.sk.

Zdroj: Miro Majláth, tlačový tajomník TODOS Cena Slovenska 2019