Včera sme vás informovali o technológii doplňovania paliva pri pokuse BMW o najdlhší drift na svete. Dnes už vieme, že pokus sa americkej pobočke BMW podaril. Najdlhší drift na svete tak patrí BMW, konkrétne aktuálnej generácii M5, ktorá je paradoxne po prvýkrát vybavená pohonom všetkých kolies M xDrive. Ten však dokáže vozidlo premeniť opäť na čistú zadokolku.

BMW v USA pokorilo starý rekord a dokázalo prekonať dlhým driftovaním rekord o niekoľko desiatok kilometrov. Vodič Johan Schwartz dokázal za 8 hodín, počas ktorých krúžil na uzavretej ploche pokropenej vodou, „predriftovať“ 232,5 míľ, teda približne 374 km. Nešlo o kontinuálny drift, počas toho však získali tiež druhý rekord, a to v najdlhšom drifte dvoch vedľa seba idúcich vozidiel. Ten meral 39,25 míľ, teda niečo cez 63 km.

Najdlhší drift na svete za 8 hodín má rekordnú dĺžku približne 374 km.

Avšak bez pomoci doplňovania paliva počas pokusu by sa to nepodarilo. Zaujímavý spôsob udržania driftujúcej M5-ky v pohybe bol jednoznačne tankovací systém, počas ktorého druhá M5-ka driftovala v tandeme s tou rekordnou a spolujazdec na pravom zadnom sedadle musel triafať „pištoľou“ do externého plniaceho hrdla na najnovšej M5-ke.

TANKOVANIE POČAS DRIFTU? JE TO MOŽNÉ?

TANKOVANIE POČAS DRIFTU? JE TO MOŽNÉ?

BMW plánuje prekonať svetový rekord v najdlhšom drifte. Čo s tým má spoločné tankovanie? Vytočený motor, vysoká ...

09. 01.
GABRIEL KOCZKÁŠ UKAZUJE, AKO JAZDÍ BOKOM

GABRIEL KOCZKÁŠ UKAZUJE, AKO JAZDÍ BOKOM

Gabriel je známy tým, že si plní svoj sen a cieľ prostredníctvom jazdy "bokom". YouTube kanál fotoHDsk nedávno priniesol ...

09. 01.

Počas celého pokusu dotankovala jedna M5-ka tú druhú celkovo 5-krát. Existovali však obavy o osobu, ktorá musela skoro ležať medzi vozidlami. Pri pokuse totiž došlo k niekoľkým „dotykom“ oboch M5-tiek, avšak zaobišlo sa to bez zranenia. Tým najlepším je však fakt, že pravidlá pre získanie rekordu technicky umožňovali vozidlo zastaviť, dotankovať a pokračovať v drifte. To by však určite nebolo tak efektné, ako plnenie automobilu za jazdy. Klobúk dole.

 

Zdroj foto: YT BMW USA