Rok 2015 skončil, takže je čas na rekapituláciu. Čo najlepšie sa nám dostalo za uplynulý rok pod ruky v kategórii jazdeniek? Kým v prípade nových áut hodnotíme modely podľa niekoľkých subjektívnych a objektívnych parametrov, v prípade jazdených vozidiel vstupuje do hodnotenia hlavne spoľahlivosť a zostatková cena. Áno, spoľahlivosť je relatívna. Niekto môže naraziť na poruchovú Toyotu a niekto môže mať doma bezporuchové Daewoo. Štatistiky však v pohľade na spoľahlivosť zväčša neklamú. V roku 2015 sme vďaka spolupráci s partnermi AAA AUTO a www.motointegrator.sk otestovali 24 jazdených áut. Vybrali sme najlepšiu desiatku, ktorá dokáže majiteľov nadchnúť aj po rokoch od debutu.

V TOP 10 jednoznačne dominujú dve značky. Jedna je z Nemecka a druhá z Japonska. Mercedes-Benz aj Mazda majú v rebríčku až tri typy. Absolútny vrchol však patrí BMW.

BMW Z4

1 BMW Z4 E85


Maximálny počet bodov v hodnotení dosiahli dve autá, ale víťaz môže byť len jeden. Prvé miesto putuje do Mníchova. To najlepšie, čo sa nám z jazdeniek dostalo pod ruky, je jednoznačne BMW Z4. O roadster bol v redakcii doslova boj. :-) Toto je BMW, ktoré vás nadchne. Atmosférické benzínové motory v kombinácii s výborným podvozkom vám pripomenú, čo je to pravá „radosť z jazdy“. Takto by malo jazdiť každé auto z Mníchova...

Mazda MX-5

2 Mazda MX-5 NB


Druhé miesto si odnáša roadster z Japonska. MX-5 predstavuje spojenie jazdca a stroja (Jinba ittai). Auto nie je o zrýchlení, ani o maximálnej rýchlosti. Najvýkonnejší motor má len 107 kW (145 koní), ale vám to za volantom nejako neprekáža, pretože vám to vynahradzuje hyper komunikatívne riadenie, perfektné radenie a zábavný podvozok. Navyše, malá Mazda vyniká spoľahlivosťou, na ktorú v prípade kúpy jazdeného vozidla nemôžete zabúdať.

Mercedes-Benz triedy E

3 Mercedes-Benz triedy E W211/S211


Chcete sa vznášať na cestách? Kúpte si starý Mercedes. V posledných desiatich rokoch sa v Štuttgarte začali odkláňať od mimoriadne komfortných podvozkov, v snahe zaujať mladších a dynamickejšie jazdiacich vodičov. Podľa mňa je to škoda. Staré Éčko funguje na našich cestách výborne. Doslova ide o žehličku nerovností. Hoci prvé ročníky nepatrili medzi najspoľahlivejšie, pri správnom výbere s Éčkom rozhodne neurobíte chybu.

Mazda 3

4 Mazda 3 BL


Mazda je jednoducho skvelá. Najväčšou devízou je výborný podvozok, ktorý dokáže baviť vodiča, a výborná spoľahlivosť! Japonskému hatchbacku môžeme vyčítať len lacno pôsobiaci interiér, slabšie odhlučnenie a predný pohon. Áno, je taká dobrá!

Mercedes-Benz SLK

5 Mercedes-Benz SLK R171


Ďalší roadster v našom zozname pochádza z Nemecka, ale na rozdiel od BMW Z4 a Mazdy MX-5 neohuruje športovými jazdnými vlastnosťami. Mercedes je jednoducho komfortnejší a nehanbí sa za kilá navyše. SLK má pevnú strechu a výbornú celoročnú využiteľnosť. Roadster je so strechou dole pomerne tichý a ponúkne vychytávky ako vyhrievanie krku, takže s nebom nad hlavou môžete jazdiť aj v zime. Verzia AMG dokonca ponúka motor V8 s výkonom 400 koní!

Mazda RX-8

6 Mazda RX-8


Objem 1,3 litra, 9500 ot./min a výkon 170 kW (231 koní)? To je Mazda RX-8! Nezvyčajný motor dopĺňajú navyše aj výborné jazdné vlastnosti a nadčasový dizajn. Rotačný motor si dokážete jednoducho zamilovať. Lacné to však nebude. Wankel si vyžaduje veľkú dávku starostlivosti a žerie ako V12, aj preto obsadzuje športová Mazda až 6. miesto. RX-8 je aj napriek tomu fantastické vozidlo! Ale musíte sa zmieriť s náročnou údržbou.

Mercedes-Benz triedy C

7 Mercedes-Benz triedy C W203


Ďalšie auto zo Štuttgartu si nás získalo opäť najmä komfortom. V tomto aute sa jednoducho nepotrebujete ponáhľať a vyžaruje z neho absolútna pohoda. Oproti veľkému Éčku pridáva navyše aj slušnú obratnosť. Dnes dokážete získať Céčko za rozumné peniaze. Z obrovskej palety motorov si dokáže vybrať naozaj každý. Pri nákupe pamätajte na to, že kusy po facelifte sú spoľahlivejšie.

MINI Cooper

8 MINI Cooper II


MINI je kultovým vozidlom. Pod vedením BMW dostalo retro auto výborné jazdné vlastnosti. MINI 2. generácie patrí k najlepším predokolkám, ktoré si môžete kúpiť. Achillovou pätou je však spoľahlivosť. Voľte radšej kusy s jasnou servisnou históriou.

Volvo V70

9 Volvo V70


Luxus zo Švédska je niečo iné ako z Nemecka. Volvo sa o športové jazdné vlastnosti ani len nesnaží. Napriek tomu si nás získalo výborným interiérom, odhlučnením a komfortom podvozku. Volvo je navyše postavené robustne a pri správnej údržbe odolá veľkej porcii kilometrov.

Ford Focus

10 Ford Focus Mk2


Chcete výborný podvozok, ale nemáte na Mazdu 3? Odpoveďou môže byť Ford Focus. Obe autá jazdia veľmi podobne (Focus je o niečo komfortnejší). „Fordom tam a vlakom naspäť?“ Ale kdeže, len sa treba vyhnúť nespoľahlivým dieselovým motorom.