Ako sme informovali v predošlých dňoch, v pondelok 2.12.2013 spoločnosť NEVS (National Electric Vehicle Sweden) oficiálne spustila obnovenú výrobu Saabu 9-3. Fanúšikovia, ale aj odporcovia značky už dlhšie špekulovali s akým motorom sa výroba začne a kde sa budú novo vyrobené Saaby vôbec predávať. Automobilka síce sľubuje inovácie, no začína s druhou generáciou 9-3, ktorá prišla na trh ešte v roku 2002. V roku 2008 síce dostala facelift, no aj tak bola pred ukončením výroby na trhu už takmer 10 rokov. Automobilka, však odkazuje skeptikom, že ide iba o nábeh výroby, počas ktorého chce obnoviť a zastabilizovať dodávateľskú sieť.

Vedenie NEVS sa rozhodlo odštartovať produkciu Saabom 9-3 Aero Sedan s 2,0 litrovým prepĺňaným benzínovým motorom s výkonom 160kW (220 k). No už na jar budúceho roku spaľovací motor pod jeho kapotou nahradí elektromotor. NEVS už má dokonca objednávku na prvých 200 kusov. Objednalo si ich mesto Qingdao (Čching-tao), ktoré je 22% vlastníkom NEVS. V roku 2015 plánuje automobilka predstaviť novú elektrickú 9-3. Predaj je od začiatku plánovaný hlavne v Číne, ale tiež vo Švédsku, ako domovskej krajine značky. Podľa vyjadrenia predstaviteľov automobilky je Čína, krajinou s najväčšou snahou elektrifikovať vozový park v krajine. Preto je hlavným trhom, na ktorom sa chce NEVS uplatniť. Po adaptácii tam, automobilka zváži aj vstup na ďalšie perspektívne trhy. Pre nás to teda znamená, že si prípadný záujemcovia musia ísť svoj nový Saab kúpiť do Švédska. To je mimochodom aj jedným z lákadiel pre budúcich majiteľov. Automobilka totiž ponúka možnosť prevziať si nové auto priamo vo Švédskom Trollhättane. Táto atrakcia je spojená aj s prehliadkou výroby a múzea.

Obnovenie takejto kultovej značky je každopádne dobrou správou pre automobilový svet a pevne dúfame, že bude Saab opäť nositeľom inovácii a synonymom solídneho auta.