Že sa Duster stane automobilový fenomén by pri predstavení netipoval vôbec nik. Mne sa dizajnom, konceptom lacného dostupného offroadu a hlavne ľudovou cenou veľmi páči od začiatku. Či je ozaj dobrá, nielen zaujímavá, som si s kolegami v redakcii potvrdil dvoma samostatnými testami. Daciu Duster sme hodnotili novú, aj ako trojročnú jazdenku. V oboch prípadoch má od nás nadpriemerné hodnotenie.

 

Medzičasom sa vôbec nedivím, že jej podľahlo viac než milión ľudí. A to je fenomenálny úspech. V dnešnej dobe pretlaku a rozmanitej ponuky určite. Možno to bude znieť trochu odvážne, no Duster na Slovensku a v Čechách dokázal zastať medzeru, ktorá je tu po zastaranej a stále sľubovanej Lada Niva. Iste, Duster je krehkejší offroad, ale zato aj pohodlnejší, praktickejší na každý deň a v neposlednom rade úspornejší na prevádzku. Bude taká aj Nová Dacia Duster?

Dacia sa rozhodla predstaviť druhú generáciu typu Duster dva týždne pred svetovou premiérou na autosalóne vo Frankfurte. Viem si predstaviť, že pre nikoho z vývojového tímu to nebola ľahká úloha. Cieľom celej firmy je, samozrejme, nepokaziť to, čo na ľudí fungovalo a s ohľadom na dobu vylepšiť mnohé ostatné. Na druhej strane je tu však tlak nepokaziť cenu... Dá sa to všetko vôbec skombinovať?

Nový Duster si nepomýlite

Je to nepochybne auto, ktoré mnohí spoznajú okamžite. Napriek tomu, že druhá generácia nemá s predošlou okrem mena spoločné azda vôbec nič, je jasné čo pred vami stojí. Napriek tomu, keď si pozorne pozriete morfózu predošlého typu na nový a prečítate si v titulkoch, čo o novej generácii hovoria dizajnéri, pochopíte, že napriek veľkej podobnosti je to kompletne nové auto. No zároveň akoby to bola len veľká modernizácia. A práve to je to, čo tvorcovia chceli. Urobiť nové auto, ktoré bude evolúciou mega úspešného predchodcu.

TEST: DACIA DUSTER DCI 4WD

TEST: DACIA DUSTER DCI 4WD

"TopSpeed.sk prináša test teréniaku? A navyše Dacie?! To si robia srandu?" - tak si predstavujem debatu návštevníkov ...

07. 09. 2014
TEST JAZDENKY DACIA DUSTER

TEST JAZDENKY DACIA DUSTER

Potreba bežnej verejnosti po esúvéčkach je enormná a často nepochopiteľná. Tieto autá však nie vždy majú priaznivú ...

20. 05. 2015

Vyzerá o triedu lepšie

Maska chladiča, ktorá sa rozširuje k svetlám je výrazná. Spolu s na tri časti delenými svetlami sú dominantou prednej časti. Opticky auto rozširujú ešte viac. Nový Duster má LED denné svietenie a dynamickejšie tvarovanú kapotu. Spodná časť nárazníka s matnou farbou podčiarkuje ochotu jazdiť aj mimo ciest. Zboku sú, rovnako ako predtým zrejmé svalnaté blatníky, no hlavne zvýšená bočná línia. Okná sú o poznanie menšie, čelné sklo je o 10 cm viac vpredu a má väčší sklon. Kabína vďaka tomu pôsobí vzdušnejšie a priestrannejšie. Zozadu je nový Duster drsnejší, svetlá sú menšie a širšie, umiestnené vyššie a viac v rohoch karosérie. No stále je to nepochybne Duster. Dacia sľubuje hodnotnejší interiér a nové prvky zábavy pre posádku. O technike či iných detailoch sa dozvieme viac o dva týždne pri oficiálnom predstavení.