Aké veľké auto potrebujete?


Budete jazdiť väčšinu času sami? Potom vám stačí auto z kategórie mini áut. Dvaja ľudia bežného vzrastu sa sem zmestia celkom komfortne a v prípade núdze preveziete niekoho aj na zadných sedadlách. Čím menšie auto kúpite, tým bude aj nižšia spotreba paliva.


Pokiaľ však potrebujete auto na vozenie detí do školy, škôlky a podobne, tak potrebujete niečo väčšie. V takomto prípade hľadajte určite vozidlo s dvoma pármi dverí. Pokiaľ nakladáte deti často do sedačiek, tak môžu byť dobrou voľbou vozidlá kategórie SUV alebo MPV. Navyše vyšší posed dokážete oceniť aj z pozície vodiča, pretože máte lepší výhľad na okolitú premávku. Pri tejto kategórií vozidiel však musíte počítať s o niečo vyššou spotrebou paliva. Hľadanie vhodného parkovacieho miesta s veľkým vozidlom sa môže tiež natiahnuť. Pamätajte, že v meste pohon 4x4 nevyužijete, teda pokiaľ nebývate v kopci.

Benzín alebo naftu?


Pokiaľ budete auto primárne využívať v mestskej premávke, tak sa určite vyhnite naftovým motorom. Tie pri krátkych trasách nadmerne trpia a ušetrené peniaze za palivo miniete čoskoro na komplikovanom servise dieselových motorov.


Lepšou voľbou sú preto benzínové motory. Tie sú navyše v prípade jazdených áut spravidla aj omnoho spoľahlivejšou voľbou. Ak však požadujete nízke náklady na palivo, tak máte dve možnosti. Buď dáte benzínové auto prerobiť na LPG, alebo siahnete po hybride. Hybridný pohon je výbornou alternatívou k naftovému vozidlu. Hybrid využíva k okrem spaľovacieho motora aj elektromotor.


Pri mestskom vozidle nemusí byť problém ani nižší výkon motora. Do bežných mestských rýchlostí sa totiž dokážete svižne rozbehnúť aj s menším výkonom.

Automat alebo manuál?


Do mestskej premávky je omnoho komfortnejšou voľbou automatická prevodovka. Treba však myslieť na to, že staršie automaty majú mierne vyššiu spotrebu a oproti manuálu sú náchylnejšie na údržbu. V prípade nedostatočnej starostlivosti predchádzajúceho majiteľa môžete dať za opravu automatu alebo dvojspojkovej prevodovky množstvo peňazí. Vozidlo s automatom bez jasnej servisnej histórie radšej nekupujte. Istejšou voľbou býva v jazdených autách manuálna prevodovka.

Rady na záver


Nekupujte auto podľa počtu najazdených kilometrov, ale podľa reálneho technického stavu. Tiež si nechajte z celkového rozpočtu nejaké peniaze bokom na základný servis. Autobazár AAA Auto odporúča, aby ste si pri nákupe priviedli so sebou mechanika. Sieť AAA Auto tiež umožňuje prehliadku auta v nezávislom servise.