Mnohí občania sú rozhorčení po zverejnení pokuty 500 - 800 €, s ktorou "delikvent" na drahom aute odíde, a volajú po "spravodlivosti". Tá je podľa nich jedine v zadržaní vodičského preukazu. Je celkom reálne, že tých pár "stoviek" eur dokáže previnilec zarobiť možno aj za jeden deň. Výchovný rozmer taká pokuta na každého vodiča nemá zďaleka rovnaký. Situáciu a postup policajtov v týchto situáciách sa pokúša vysvetliť viceprezident policajného zboru JUDr. Ľubomír ÁBEL v krátkom videu Ábelovka č. 15. Či tých, ktorí volajú po prísnejších trestoch, jeho odpoveď uspokojí si istý nie som, no je nepochybné, že sa z úst vysoko postaveného zástupcu Polície SR dozviete zopár zaujímavostí.

Názor redakcie

Pokuty v sumách od 500 € hrozia za prekročenie rýchlosti v obci až od 51 km/h a mimo obce až od 61 km/h, nie od 21 resp. 31 km/h ako uvádza viceprezident. Mnoho vodičov tým možno chcel postrašiť, alebo sa prosto pomýlil. Maximálne pokuty sa však vodičom ukladajú aj za iné priestupky, ako je prekročenie MPR. Napríklad za mýtne priestupky, alebo preťaženie nákladných vozidiel, či vozíkov, prípadne pri malých autách, ktoré majú malé úžitkové zaťaženie. Mastná pokuta hrozí aj za vjazd nákladného auta na miesta, kde je to dopravnou značkou zakázané. A tiež, samozrejme, za jeden z najväčších prehreškov vodiča - za alkohol, ale len do jedného promile a len u cudzinca!

Zrovnoprávnenie priestupkového konania s konaním o deliktoch? Prečo to urobili presne opačne, ako by bolo pre bežných smrteľníkov logické? Myslíme si, že zadržať vodičský preukaz by mali aj držiteľovi, či vlastníkovi auta pri objektívnej zodpovednosti pri prekročení jeho auta o 50 - 60 km/h v zastavanej časti obce. Jednoznačne sme proti tomu, aby doslova cestní piráti s plnými vreckami mohli jazdiť po cestách bez reálnej sankcie! 500 - 800 eur pre nich ozaj nemusí znamenať nič.