Naivita bokom, overte si počet najazdených kilometrov

Tak ako nemáme problém kúpiť si ojazdené auto na Slovensku, bez obáv sa vrháme aj do kúpy ojazdených vozidiel zo zahraničia. Vedeli ste, že takmer tretina áut môže mať stočené kilometre? Je to trestuhodné a nefér voči kupujúcemu. Ale kto sa nebojí vysokej pokuty a natrafí na kupujúceho, ktorý si nevie overiť informácie o automobile alebo je dôverčivý, dokáže to predávajúcemu zarobiť pekný balík peňazí.

Stáčanie kilometrov nie je na trhu s ojazdenými vozidlami žiadna novinka. Dialo sa to na starších odometroch - počítadlách prejdenej vzdialenosti. Deje sa to veľmi elegantne aj dnes, hoci už väčšina automobilov má digitálne odometre zabudované v riadiacich jednotkách vozidla.

Technicky zdatní podvodníci si dokážu poradiť aj s modernými technológiami, len aby auto pôsobilo na papieri mladšie a atraktívnejšie, než v skutočnosti je. Hlavný dôvod, prečo toto všetko robia, je vytvoriť ilúziu, že auto, ktoré najazdilo menší počet kilometrov, je oveľa menej opotrebované, a teda si zaň môžu vypýtať aj vyššiu sumu.

Ekonomická strata je jedna vec. Málokomu však napadne, že kúpou vozidla, ktorého históriu nepozná, ohrozuje svoju bezpečnosť, ako aj bezpečnosť posádky. S nižším nájazdom je spojené aj očakávané menšie opotrebenie motorických častí vozidla či karosérie. Jednoducho povedané, auto je v horšej kondícii ako by kupujúci predpokladal. Overenie kilometrov je namieste najmä v prípade, že nenakupujete z autobazára, kde si na tieto nekalé praktiky dávajú dobrý pozor.

ODO-Pass zobrazujúci manipuláciu stavu odometra. Zdroj: rpzv.sk


Online zdroje informácií

Auto, na ktoré ste natrafili, spĺňa všetky vaše očakávania. Ostáva vám ešte posledný krok predtým, než príde k podpisu kúpnej zmluvy. Overenie kilometrov podľa EČ alebo VIN čísla. Pátranie po reálnej histórii vozidla zvládnete poľahky aj sami.

Register prevádzkových záznamov vozidiel (RPZV) poskytuje výpis, tzv. „ODO-Pass“ zobrazujúci stav najazdených kilometrov v čase, ako aj výpis obsahujúci komplexné informácie o vozidle „AUTO-Pass“, a to z oficiálnych zdrojov štátnych a profesijných organizácií.

RPZV je prepojený pomocou systému EUCARIS s inými členskými štátmi EÚ za účelom výmeny informácií. Podľa zákona ODO-Pass spolu so zahraničnými údajmi obsahuje referenčné údaje pre posúdenie neoprávnenej manipulácie s odometrom pre Slovenskú obchodnú inšpekciu, Policajný zbor, Finančnú správu a pre potreby súdnych konaní. 

Špecifikum ODO-Passu spočíva v tom, že okrem chronologickej histórie samotného nájazdu, zobrazuje aj presný zdroj každého zápisu. Taktiež obsahuje informáciu, kedy a s akou hodnotou bol nájazd odčítaný. Zistíte aj ktorý subjekt ho zaznamenal a pri akej životnej udalosti. Pri preverení ojazdeného vozidla siahnite po službe, ktorá tieto parametre spĺňa. Len tak sa môžete spoľahnúť, že sa vám do rúk dostali informácie z dôveryhodného zdroja.

Žiadna iná služba ponúkajúca na Slovensku overenie stavu najazdených kilometrov Vám neposkytne detailné informácie o pôvode dát, ako napr. kto a kedy záznam vykonal. Dokonca ani zdroj týchto údajov, pretože sú z veľkej časti získané neoprávnene a niekedy dokonca vymyslené.

Subjekty, ktoré do registra na dennej báze posielajú záznamy. Zdroj: rpzv.sk


Do RPZV zaznamenávajú údaje STK, pracoviská emisných kontrol a kontrol originality, autoservisy, pneuservisy, autobazáre, dražobné spoločnosti, poisťovne, leasingové spoločnosti, požičovne motorových vozidiel, auto inzertné portály a znalci v oblasti dopravy.

zdroj: rpzv.sk