"S ohľadom na clá a obchodné bariéry uvalené Európskou úniou na USA a ich skvelé spoločnosti a robotníkov, zaťažíme 20 % clom všetky ich autá, ktorá smerujú do USA, ak spomínané clá a bariéry nebudú čoskoro odbúrané," napísal Trump.

Na Trumpovu hrozbu zareagovali na burzách poklesom akcie európskych automobiliek. Napríklad nemecký Volkswagen bezprostredne strácal okolo jedného percenta, akcie ďalšej nemeckej automobilky Daimler odpisovali 1,5 % a podobne akcie BMW boli slabšie o 2,2 %. Taliansky výrobca áut Fiat Chrysler strácal 2,8 %. Neskôr ale časť počiatočných strát zmazali.

Súčasné clo na dovoz automobilov je nastavené tak, že EÚ si voči USA uplatňuje 10 %, zatiaľ čo dovoz do USA podlieha 2,5 % clu pri osobných vozidlách a 25 % u dodávkových a športovo-úžitkových automobiloch.

Ekonómovia tvrdia, že toto opatrenie smeruje predovšetkým proti nemeckým automobilkám, ale najväčšie škody by v pomere k hrubému domácemu produktu zaznamenala naša domovina.

EÚ je teraz so Spojenými štátmi v obchodnom spore, pretože Washington zaviedol clá na dovoz ocele vo výške 25 % a na dovoz hliníka vo výške 10 %. Pretože sa záležitosť nepodarilo vyriešiť, začala už EÚ uplatňovať clo 25 % na dovoz niektorých tovarov z USA. Terčom nových opatrení sú výrobky z ocele a hliníka, poľnohospodárske produkty a rôzne ďalšie tovary, okrem iného motocykle, džínsy alebo whisky.

Zdroj: Ceske noviny

Foto: Drivemag