Už budúci rok uvedie firma Local Motors na trh elektromobil s vymeniteľnou prednou a zadnou časťou karosérie. Auto z 3D tlačiarne bude homologované pre cestnú premávku a vhodné aj na diaľnicu.

Local Motors chcú predstaviť nové auto už budúci rok. Opäť teda vyhlásili súťaž na finálny koncept a už aj vybrali víťaza. Do súťaže sa prihlásilo viac ako 60 účastníkov a porota, v ktorej bol mimochodom aj známy Jay Leno, nakoniec vybrala návrh s názvom Reload Redacted - Swim/Sport. Jeho autorom je Kevin Lo, a prišiel s návrhom auta, ktoré si môžete zmeniť podľa nálady. Základom návrhu je univerzálna škrupina, samozrejme vytlačená na 3D tlačiarni, so stenami hrubými až 10 cm. Ide v podstate o monokok, na ktorý neskôr prídu všetky ostatné diely, vrátane náprav, pohonnej jednotky a panelov karosérie. Aj toto auto bude samozrejme elektromobil, preto autor už v tvare základne počítal s batériami. Tie budú umiestnené v stredovom tuneli. Navrhnuté vozidlo je 4-miestne so sklápateľnými škrupinami Sparco vpredu a integrovanými, teda vytlačenými sedadlami vzadu. Kevin pritom vo svojom návrhu počítal aj s niekoľkými dielmi, ktoré by si požičal s najnovšej generácie Mazdy MX5. Ide napríklad o čelné sklo, alebo zadné svetlá.

Local Motors Sport/Swim

Návrh počíta s vymeniteľnou prednou a zadnou časťou. Z elegantného športiaku sa tak môže stať plážová bugina.

Local Motors Sport/Swim

Za zmienku stoja najmä panely karosérie

Najzaujímavejšie na celom návrhu sú však panely karosérie. Zatiaľ, čo bočné panely a dvere zostávajú rovnaké, predná a zadná časť sa dajú vymieňať. Teoreticky si tak budúci majitelia budú môcť veľmi jednoducho zmeniť tvar svojho auta. V návrhu sú dve verzie, Sport a Swim. Prvá verzia má výrazne športovo tvarovanú prednú časť, pripomínajúcu Ferrari 430, druhá je v štýle plážovej buginy. Hoci nepredpokladám, že by si samotní majitelia menili časti karosérie podľa oblečenia, automobilke dáva tento koncept veľké možnosti ako jednoducho vyrábať viacero typov s rovnakým pohonnom a povedzme iným nastavením podvozka.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 9 obrázkov

Víťazný projekt by mala firma pretaviť do skutočnej podoby už v prvom štvrťroku budúceho roka. Najskôr pôjde o elektrické vozidlo jazdiace nízkymi rýchlosťami. Neskôr v tom istom roku však firma predstaví plne homologovanú verziu vhodnú aj pre diaľničné rýchlosti. Plánovaný elektromobil však nie je jediným produktom v portfóliu firmy. Už v roku 2009 totiž Local Motors predstavili veľmi atraktívne terénne kupé so schopnosťami špeciálu na Dakar. V ponuke ho nájdete pod názvom Relly Fighter a je homologované pre cestnú premávku, teda minimálne v USA. Že v tomto prípade nejde o žiadneho lenivca naznačuje aj V8 od Chevroletu, s označením LS3, pod kapotou. Firma má však v ponuke aj motocykel v štýle cafe racer, postavený na základe Harley Davidson Sportster a elektrickú trojkolku nazvanú príznačne Verrado Electric Drift Trike.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 12 obrázkov

Zdroj: Local Motors