Diesel na ústupe

Logicky, s nárastom počtu benzínových áut klesol predaj dieselov. V roku 2016 bol ich podiel 50,2 %. Klesol na súčasných 46,3 %. Naopak, ľudia chcú viac hybridov, elektromobilov, LPG a CNG áut - až o 35 % ako v 2016! Alternatívne pohony si ukrojili 5,2 % trhu s automobilmi. Generálny tajomník ACEA, Erik Jonnaert, vyslovil, že „klasické“ typy pohonu budú naďalej hrať významnú rolu pri prechode na „nízkoemisné“ riešenia.

Kauza Dieselgate zahýbala a ešte aj hýbe s predajmi dieselov smerom nadol.

"Alternatívne pohonné jednotky budú nepochybne zohrávať čoraz dôležitejšiu úlohu v dopravnom mixe a všetci európski výrobcovia investujú vo veľkej miere práve do nich. Na tento účel je potrebné urobiť viac, aby sme povzbudili spotrebiteľov k nákupu vozidiel s alternatívnym pohonom, napríklad zavedením správnych stimulov a rozmiestnením infraštruktúry dobíjania v celej EÚ," dodáva Jonnaert.

LPG a CNG je na vzostupe. Na fotke Octavia G-TEC na CNG.

Elektromobily nie sú anjelmi

Zbrojenie proti vznetovým motorom prináša "ovocie". Na jednej strane postupne vymiznú smradľavé a zadymené plechovice, najmä z miest, a my môžeme žiť v čistejšom prostredí. Na strane druhej, najnovšie generácie dieselov sú technicky na TOP úrovni, používajú emisné systémy, do ktorých výrobcovia investovali obrovské množstvo peňazí. Sadze zachytávajú DPF filtre. V priamovstrekových benzínoch zatiaľ nie. A energia pre elektromobily? Akou technológiu ju majoritne vyrábame? Je to "čistý" spôsob výroby? Do hry vstupuje tiež výroba a likvidácia batérií. Aký je váš názor? Preferujete alternatívne pohony alebo ste zástancom "klasických" spaľovacích motorov? 

Elektromobily nie sú tak "čisté", ako sa na prvý pohľad zdá. Ich výfukom je väčšinou komín elektrárne.

Zdroj: carscoops